Rakvere teatri kino- ja proovisaalile asetati nurgakivi
|Pärast kümmet aastat plaane, allkirju, kooskõlastusi, ootamatult esile kerkinud takistusi (sealhulgas ehitaja kadumist objektilt) on asi lõpuks nii kaugel, et järgmisel suvel, millalgi jaanipäeva paiku, saab Rakvere linnarahvas endale kaasaegse kino ja teatrirahvas uue proovisaali. Kolmapäeval asetati ehitusele sümboolne nurgakivi.
Aivar Ojaperv
„Rõõm on seda suurem, et lootus jõudis vahepeal mitu korda kaduda,“ tõdes kultuuriminister Indrek Saar oma sõnavõtus. „Paberil hakati seda asja ajama juba kümme aastat tagasi, kui riik ja Rakvere linn allkirjastasid hea tahte lepingu.“
Kümne aasta jooksul on nii mõnegi mehe roll ühiskonnas vahetunud. Minister Saar oli toona näiteks Rakvere Teatri juht, seega on ta protsesse näinud mitme mätta otsast. Praegune Rakvere linnapea Mihkel Juhkami meenutas, et „mina otsisin kümme aastat tagasi toole ja laudu kokku, et tähtsamad isikud saaksid siinsamas platsil hea tahte lepingu allkirjastada.“
Siis tuli masu ja plaanid jäid pooleli. Aga kui need aasta tagasi taas reaalseks muutusid, ei läinud veel sugugi kõik ladusalt: kõigepealt leiti vundamenditöid tehes viie inimese luustikud ja arheoloogide pärast tuli ehitus seisma panna. Kui need võinuks jätkuda, polnud enam ehitajat – hanke korras töö endale saanud ehitusfirma oli vahepeal objektilt lihtsalt jalga lasknud.
Ja nii juhtuski, et hoone, mis praeguseks pidanuks juba valmis olema, avab uksed millalgi järgmisel suvel.
„Sellest hoonest saab hea näide, kuidas omavalitsus ja riik koostööd teevad,“ lausus Rakvere Teatri direktor Velvo Väli. „Riigile kuuluv teater vajab proovisaali, Rakvere inimesed kino. Kui need kaks asja ühele vundamendile ja ühe katuse alla panna, tuleb kokkuvõttes kõigile odavam.“
Rakvere linn finantseerib ehitust enam kui miljoni euroga, teise poole vaja minevast summast panustab Eesti riik. Osa töid, eeskätt kommunikatsioonid, on ära tehtud juba varem.
Rakvere kinomaja ja teatri nn black box´i tüüpi proovisaal ehitatakse teatrimäele Rakvere teatri ja rahvamaja vahetusse lähedusse, kunagise frantsiskaanlaste kloostri müüridele. „Frantsiskaanlased olid rõõmsad ja heatahtlikud inimesed,“ teadis Väli. „Usun, kui neilt oleks nõusolekut küsitud, siis nad oleksid kindlasti käe tõstnud.“
„Ruumi siin palju pole, aga ära oli vaja mahutada 150kohaline kinosaal ja proovisaal teatrile,“ rääkis hoone arhitekt Raul Vaiksoo. „Kuidagi saime asja siiski projekteeritud. Praegu tundub, et kõik laabub – rahastajad on head, ehitajad samuti.“
Uute peatöövõtjatena ehitavad kino- ja proovisaali kohaliku taustaga ehitusfirmad Restor ja Revin Grupp.
VÕLG ASUKATE EES
Enne Rakvere Teatri kino- ja proovisaali nurgakivitseremooniat viidi läbi veel üks omapärane talitus. „Tasume võla siinsete asukate ees,“ selgitas teatri direktor Velvo Väli.
Nimelt ehitatakse kino- ja proovisaal kunagise frantsiskaanlaste kloostri varemetele. Ehitustöö käigus leiti kloostri müüride kõrvalt viie inimese skeletid, millest neli kuuluvad kindlasti mehele ja üks suure tõenäosusega. „Arheoloogid ja teised spetsialistid arvavad pärast luustike uurimist, et tegemist on sellesama kloostri munkadega, kes maeti siia ilmselt pärast 1558. aastat,“ lausus Väli. „Nüüd, mil luustikud on põhjalikult läbi uuritud, matame need taas maha, täpselt samasse kohta, kust need leiti. Vabandame nende hauarahu rikkumise pärast ja loodame, et nad selle meie andestavad ning kummitama ei tule. Teatri peahoones igatahes keegi rahutu hing aeg-ajalt eksleb, mitu meie töötajat on teda tajunud. Loodetavasti saab ka tema seal rahu, kui näeb, et meil on õilsad kavatsused.“