Rakvere teatrikompleks sai i-le punkti
|Kolmapäeva õhtul avati Rakvere Teatri väikese maja otsa jääv parkla, mis oli viimaseks teatrikompleksis teha olevaks objektiks – nüüd võib öelda, et see on terviklikult valmis.
Liisi Kanna
Valminud projekti käigus ehitati teatri väikese maja otsas paiknenud ja mõne aasta eest lammutatud hoone asemele parkla, lisaks rajati selle kõrvale kaldtee, mis on teatrihoovi teiseks väljapääsuks.
Ehitusmaksumuseks koos eel- ja lisatööde ning erinevate lubade taotlemisega kujunes ligi 300 000, millest osa oli riigirahastus ning oma vahenditega panustas ka teater.
Rakvere Teatri juhataja Velvo Väli nentis avatseremoonial, et projekt sai nii kiiresti teoks tänu Kultuuriministeeriumi rahastusele. „Kui meil aasta tagasi avanes võimalus oma unistustega edasi minna, reageeris riik kiirelt ja ütles oma jah-sõna ning me saime asja töösse panna,“ rääkis Väli.
Heade võimalustega kompleks
Teatrijuht nentis, et Rakvere Teatris on tegelikult Eesti teatritest kõige paremad parkimisvõimalused külastajate jaoks. „Loodan, et ma ei tee kellelegi liiga, aga nii lähedal, tasuta ja nii suures koguses parkimiskohti mul esimese hooga mujal ei meenu,“ sõnas Väli.
Samas lisas ta, et parkimiskohti ei ole küllalt palju kunagi ja ka Rakvere Teatrile on tulnud selles osas negatiivset tagasisidet. „Ma loodan, et nüüd on üks mure saanud leevenduse,“ sõnas Väli.
Avamisel osalenud kultuuriminister ning teatri endine juht Indrek Saar kiitis Rakvere Teatrit tervikuna. „See kompleks on praktiliselt ideaalne. Lisaks Eesti parimatele parkimisvõimalustele on teatrimäel, või laiemas mõttes kultuurimäel ideaalsed võimalused ka nii loodusliku, ajaloolise tausta, kui ka selle poolest, mis siia üles on kogunenud,“ arvas minister.
Saar avaldas heameelt, et teatrikompleks sai tervikuna lahendatud: „Lõpuks on teatrikompleks valmis, sest nüüd on ainult peenhäälestusega veel tegeleda. Pärast kinomaja ja proovisaali valmimist paneb see nüüd i-le punkti kindlasti peale.“
Minister tõdes ka, et selle parkla ehitamise algsest ideest on nii palju aega möödas, et vahepeal sai üldse ära unustatud, et see plaanis oli. „Tundus, et see ei juhtu kunagi,“ meenutas Saar.
Projekti lisati väljapääsutee
Velvo Väli nentis, et kui ka plaan vahepeal unarusse jäi, siis arhitekt Raul Vaiksoo kandis objekti oma hinges ja loomingulises silmas vast sama kaua, kui see kompleks sihtasutusena eksisteerinud on. „Ma tahan tänada arhitekti, kes tegelikult varasemalt oli juba ju selle projekti valmis teinud, ja kes oli nõus selle kõik ümber mõtlema meie soovidest lähtuvalt,“ tunnustas teatrijuht.
Arhitekt Raul Vaiksoo nentis, et on teatrikompleksi projekteerimisesega tegelenud ja ehituse juures olnud 2002. aastast. „Kõigepealt teater, siis väikesed majad, alumised parklad. Kui tegin kino lõpuks ära, siis arvasin, et see on lõpp. Ja siis, ennäe imet, see hoone siin lammutati ära ja tuli veel üks objekt. Nüüd ma mõtlen, kas on veel mingisugust võimalust, kust veel midagi tuleks, aga vist enam ei ole,“ rääkis arhitekt.
Vaiksoo meenutas, et äsjaavatud ala algprojekt valmis päris ammu, kümme aastat või veidi rohkem tagasi. Esimeses variandis ei olnud ette nähtud läbivusteed, vaid ala oli plaanitud eritasandiline, kahe parklaga.
Velvo Väli märkis, et muudatused olid vajalikud kahe olulise aspekti tõttu. „Need olid prügi- ja kaubamajanduse veidi mõistlikum korraldamine ja evakuatsioon territooriumilt,“ selgitas Väli.
„Kui meie kultuurikompleks on täisvõimsusel tööl, siis on siin ligi tuhat külastajat, kes võib juhtuda, et tahavad ka täpselt samal ajal väljuda. See teine tee annab meile oluliselt juurde evakuatsioonivõimekust,“ täpsustas teatrijuht.
Vasakult arhitekt Raul Vaiksoo, kultuuriminister Indrek Saar ja Rakvere Teatri juhataja Velvo Väli parkla ja läbisõidutee avatseremoonial linti läbi lõikama.
Foto: Liisi Kanna