Rakvere volikogus kukkus umbusaldushääletus läbi
|Eelmisel reedel toimus Rakvere linnavolikogu istung, mis kutsuti kiirkorras kokku korraldamaks umbusaldushääletus IRLi liikmetele – istungist võttis aga osa vaid 7 volinikku 21-st, seega polnudki võimalik vajalikku häältearvu kokku saada.
Liisi Kanna
Kui ülemöödunud kolmapäevasel volikoguistungil ekrelase Anti Poolametsa etteloetud umbusaldusavaldusel olid all 11 volikoguliikme allkirjad, kelle hulgas nii EKRE, valimisliidu Rakvere Heaks, Keskerakonna kui Reformierakonna esindajad, siis umbusaldushääletusel olid kohal neist vaid kahe esimese liikmed ja Roman Kusma.
Lisaks osalesid istungil sotsiaaldemokraat Velvo Väli ja volikogu esimees Mihkel Juhkami IRList, kes kõige tipuks enda ning mitme parteikaaslase umbusaldamishääletust ise läbi pidi viima – volikogu aseesimeest Aleksandr Holsti kohal ei viibinud.
Nii saidki Juhkami enda, sotsiaalkomisjoni esimehe Marko Pomerantsi, hariduskomisjoni esimehe Sven Hõbemägi ning linnavalitsuse liikmete Tõnis Pruleri ja Rainer Miltopi umbusaldushääletused vaid viis poolthäält – lisaks Kusmale toetasid umbusaldamist Anti Poolametsa ja Marti Kuusiku EKREst ning Andres Jaadla ja Allan Jaakus valimisliidust Rakvere Heaks.
Poolamets tuletas enne hääletust meelde, et peamiseks umbusaldusavaldusele alla kirjutamise põhjuseks on nende jaoks riigigümnaasiumi asukoha küsimus. „Me oleme uue volikogu koosseisu ja juba valimikampaania algusest peale muret tundnud selle pärast, et üht linna suurima teema ehk riigigümnaasiumi asukoha protseduuri on kuidagi väga longates aetud, ei ole alternatiivi nõutud. Kuigi eelmisel volikogul oli meie jaoks suur sündmus – algatati Reformierakonna ja Keskerakonna häältega alternatiivne planeering, millega on võimaik edasi minna, võtta teine võimalus ka kaalumisele. IRL on olnud selles osas vastutöötav,“ sõnas Poolamets.
Ka Jaadla märkis, et see on põhjus, miks umbusaldusavalduse taga ollakse: „Me soovime selgelt, et riigigümnaasiumi asukoht oleks Vabaduse 1. Kaks nädalat tagasi olid meil partneriks ka kaks teist poliitilist jõudu, kes seda ka olid valmis tegema, täna neid siin ei ole, ma ei tea miks. Loodan, et see Rakvere ajaloos suhteliselt tavapäratu volikoguistung annab ikkagi signaali, et püüaksime selles osas konsensuse leida.“
Kui valimisliidul Rakvere Heaks ning EKREl ja Sotsiaaldemokraatidel on volikogus kaks kohta, siis Keskerakonnal kolm. Niisugune jagunemine annab võimaluse paljudeks koalitsiooni moodustamise võimalusteks.
„Eks Keskerakond oma kolme häälega võib kalduda nii ühele kui teisele poole. Võimalikud on aga ju ka teised kombinatsioonid – arvutada oskame me kõik. Alati on ka võimalus, et meie jääme opositsiooni,“ vastas abilinnapea Triin Varek küsimusele, kas Keskerakond oli sellises koosseisus koalitsiooni jätkamise otsusel kaalukeeleks.
Varek märkis, et viimased päevad olid pingelised ja õhtud on veninud hilistesse õhtutundidesse. „Läbirääkimised kõikide erinevate osapooltega on toimunud nädala jooksul. Ka opositsiooni liikmetega on arutletud erinevate teemade üle, kui oli päevakorral võimalik uue koalitsiooni loomine. Aga meie jaoks on ikkagi sellest praegusest koalitsioonilepingust lähtuv vaade tähtis ja keegi ei ole koalitsioonilepingu tingimusi rikkunud,“ sõnas abilinnapea.
„Keskerakond muidugi peab mõlemast koalitsioonipartnerist väga lugu ja rohkemate koosistumiste tulemusel peab ütlema, et koalitsioonipartnerite vahel oli väike kommunikatsiooniviga ja kiirustasime liigselt. Nägime kõik koos, et antud koalitsioon on Rakvere arengut silmas pidades kõige mõistlikum lahendus,“ sõnas Varek lõpetuseks.
Volikoguliikmed Reformierakonnast ja Keskerakonnast istungil ei osalenud, IRList oli kohal vaid volikogu esimees Mihkel Juhkami. Istungist võtsid osa ka reformierakondlastest linnapea Marko Torm ning abilinnapea Neeme-Jaak Paap ja abilinnapea Triin Varek Keskerakonnast.
Foto: Liisi Kanna