Rakveres kogunesid finantsvabaduse taotlejad
|Rakvere Reaalgümnaasiumis toimus kogemusseminar „Kinnisvara ja finantsvabadus“, kus ligi sajapealisele auditooriumile jagasid kogemusi investeerimisasjatundjad.
Katrin Kivi
„Rikkaks saamise õpiku“ autor Jaak Roosaare pani publikule südamele, et nad rahaasjades kasutaksid loogikat, mitte emotsiooni. „Kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis nii ka on – see ongi vaid ilus jutt, millel reaalne kate puudub,“ rääkis Roosaare ja nentis, et investeerida tasub projektidesse, millest investor ise aru saab.
Liitintress on investori sõber
Teise märksõnana jäi Roosaare ettekandest kõlama „liitintress“ – ta soovitas selle enda kasuks tööle panna ja loomulikult laenuandjana, mitte -võtjana. Samas kinnitas ta, et kinnisvaraäris on laenamisega teised lood, ent selle teema lahtirääkimise jättis ta hiljem esinenud Peeter Pärtelile.
Liitintressi teenimise võimalust tutvustasid seminaril ka ühisrahastuse platvormide Estate Guru esindaja Kaspar Kaljuvee ja Crowdestate´i eestvedaja Loit Linnupõld. Mõlemad platvormid võimaldavad investeerida kinnisvara tagatisel. Investoritel on võimalik anda laenu alates 50-100 eurost, teenides selle pealt intressi.
Seminaril osalejad kuulsid ka selgitust, milline on põhimõtteline vahe nende kahe platvormi vahel. Estate Guru laenud on fikseeritud intressiga ja laen on tagatud hüpoteegiga; Crowdestate rahastab aga ka äriprojekte, laenuintress kujuneb vastavalt projekti edukusele. Teenimisvõimalused on suuremad, samuti riskid.
Üürikinnisvara ja Lääne-Viru turg
Koolitaja Peeter Pärtel tõi oma kogemuste salvest rahva ette näited kinnisvara ostmisest ja selle välja- rentimisest üüritulu eesmärgil. Samuti said osalejad teada, millal ja kuidas kasutada refinantseerimist.
„Laenamisel on üürikinnisvaraäris oluline roll,“ rääkis Pärtel. „Mina laenan näiteks 2,5protsendilise intressiga, millele lisandub 6 kuu euribor. Algajana, kui sul pole veel suhteid laenuandjatega sisse seatud, tuleb alguses loomulikult maksta kõrgemat intressi. Samas soovitan pangaga läbi rääkida, et laenu tingimused vaadataks näiteks poole aasta pärast üle.“
„Refinantseerimine on laenamine vana laenu maksmiseks,“ jätkas ta. „Seda tehakse, et saada objektist omafinantseering kätte ja teenida üüritulu juba selliselt, et sul poleks oma raha projekti all kinni. Selleks tuleb tõsta kinnisvara väärtust, näiteks korterit remontides. Samuti peaks aga olema suhted loodud mitme laenuandjaga, sest isegi kui kinnisvara väärtus on vahepeal tõusnud, ei pruugita sul samas pangas sama laenu refinantseerida.“
Kohalikust turust andis ülevaate Uus Maa Kinnisvarabüroo Virumaa tegevjuht ja kutseline maakler Margus Punane. „Kui Tallinnas on kinnisvaraturg juba saavutanud buumiaegsed hinnad, siis Lääne-Virumaal on need taastunud 70 protsendi ulatuses,“ rääkis Punane seminaril. „Rakvere turul on momendil müügis 85 korterit, mis on viimase kümnendi madalaim pakkumiste arv. Samas on turul saadaval rekordiliselt palju üürikortereid. Mis turul edasi juhtub, ei julge prognoosida, kuid kui pakkumine ületab nõudlust, siis see viitab sellele, et hinnad tulevad allapoole ehk üürihinnad muutuvad väiksemaks. Samas tehakse ostutehinguid aktiivselt, kuid kaupa on vähe, mis omakorda võiks tähendada korteri hindade tõusu. Elame – näeme!“
LIITINTRESS
Liitintress (Compound Interest) koosneb intressist ja intressi pealt teenitud intressist. Näiteks kui laenata välja 10 000 eurot ja saada tagasi 11 000 eurot, kujuneb intressiks 10 protsenti. Liitintressi puhul hakkab saadud intress omakorda intressi teenima. Antud näite puhul tähendaks see, et järgmiseks laename välja 11 000 eurot. Sellisel juhul teenib saadud intress omakorda intressi. Liitintressi arvestatakse juuresoleva valemi järgi:
A=P(1+i/n)nt
A = kogutud summa
P = laenatud summa
I = intress
N = intressimaksete arv
T = perioodide arv