Rakveres Teatrigaleriis saab näha Herman Talviku töid

näitus

Üllar Variku erakogust pärinevate Herman Talviku tööde näitus on Rakvere Teatrigaleriis üleval juba detsembri lõpust, kuid avamine toimub 17. jaanuaril kell 17.17.

Herman Talvik on sündinud Tallinnas 1906. aastal. Ta on õppinud Riigi Kunstitööstuskoolis (1921-1926), Helsingi Ateneumi kunstikoolis (1928-1935) ja täiendanud end Pariisis (1936-1938). 1937-1938. aasta sügistalvel töötas ta joonistamise õpetajana Viljandis ning Saksa okupatsiooni ajal Tallinna Reaalkoolis.

1944. aastal emigreerus Talvik Rootsi. Kogu Rootsis elatud periood oli tema kunstiloomingule väga viljakas. Kuigi 50-ndad aastad olid kunstniku jaoks väga keerulised, suutis Talvik raskused ületada. Abikaasa Irmaga elasid nad Kesk-Rootsi külas Funäsdalenis Fläteni alamjooksul tagasihoidlikus majakeses. Majast eemal mäejalamil asus kunstniku ateljee, kus ta veetis enamiku päevadest. Produktiivse töö tulemusena paranes seitsmekümnendatel nende majanduslik olukord sedavõrd, et Talvikud said endale soetada kodu Hispaaniasse Costa Blanca lahe äärde. Hispaania perioodist on pärit palju loodusteemalisi maale ning graafikat. Herman Talvik suri 11. jaanuaril 1984. aastal Funäsdalenis.

Herman Talviku loomingu põnevama osa moodustavad kunstniku nägemuslikud taiesed, graafika, monotüüpia ning temperamaal, mis on inspiratsiooni saanud religioonist, põrgust ja teispoolsusest. Talviku nägemuslik looming on olnud kunstiteadlaste ja -kriitikute suureks lemmikuks.

Herman Talvik kuulus ka Rootsi Graafikute Ühingusse. Tema töid võib leida maailmas mitmetest erakogudest ja muuseumidest: New Yorgi avalik raamatukogu, Stockholmi Rahvusmuuseum, Göteborgi Rahvusmuuseum, Malmö Rahvusmuuseum, Örebro muuseum, Karlstadi kunstimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Viinistu Kunstimuuseum.

Nüüd tutvustatakse teatrit külastavale publikule ühte Eesti põnevamat kunstnikku ja tema nägemuslikku maailma Rakvere Teatrigaleriis. Kõik näituse teosed on pärit Üllar Variku erakogust, üle 50 töö hulgas leidub nii maali, monotüüpiat kui graafikat.

Kuulutaja

Allikas: arhiiv