Rallifilm teismelistele fännidele
|Kõiki lapsevanemaid, kel kodus kasvamas rallifännist poisslaps, tuleb hoiatada, et kui teil juba ei ole seda mängu olemas, siis ilmselt pärast selle filmi vaatamist tuleb teil kukrut kergitada ja osta endale koju Gran Turismo (GT) Playstationi videomäng. Jann Mardenborough tõusis päris ralliässaks päris auto roolis just tänu sellele, et ta oli tuline mänguhai ja mängis justnimelt seda mängu.
Videomänguna tuli GT välja esmakordselt 1997. aastal. Jann Mardenborough sündis 1991. aastal ja oli seega parasjagu just niisuguses vanuses, et asuda mängima Playstationi videomänge. Ralli oli tema eriliseks lemmikuks ja ta osales ka suurüritusel GT Academy, mis ei ole sugugi mitte autodega ringikimamine, vaid Playstationi korraldatud videomängude võistlus, mida peeti aastail 2008–2016. aastail.
Jann Mardenborough osales GT Academy võistlusel 19-aastasena, 2011. aastal ja ta ei olnud selles vanuses veel kordagi motospordiga tõsisemalt tegelenud. Hoolimata oma suurest kirest rallisõidu vastu oli videomäng ainus võimalus, kuidas ta seda kogeda sai, sest ta polnud just kuigi rikkast perest pärit, rallisõidutreeningud aga maksavad raha. Võistlusel edestas Jann 90 000 osalejat ja sai Nissani klassis Dubai 24 h sõidul kolmanda koha. Järgmisel aastal osales ta Suurbritannia GT meistrivõistlustel, mille võitis ning saavutas GT3 hooaja kuuenda koha. Olgu öeldud, et GT Academy oligi sedalaadi konkurss, mille preemiaks pakuti parima tulemusega lõpetajatele võimalust õppida sõitma päris autodega päris rajal. Ettevõtmise eestvedajaks oli Nissan.
Kuna Jann Mardenborough’ karjääri algus on nii tugevalt seotud just nende kaubamärkide korraldatud üritustega ja nende toodetega, siis on osad kriitikud filmile juba jõudnud ette heita justkui oleks tegemist lihtsalt reklaamtootega, kus muud ei olegi, kui kaubamärkide presenteerimine.
Mina seda arvamust ei toeta, sest kogu rallimaailm ongi üles ehitatud ka eri tootjate masinatele, tiimidele ja toodetele. Rallit ei saagi lahutada reklaamist, kuid ma arvan, et õige fänn näeb siiski automarkide taga ka inimesi ja teda ei sega, et üks või teine logo ekraanil liiga otseselt näkku lendab. Kui üldse mõnes filmis on logode presenteerimine omal kohal ja ei mõju kunstliku liialdusena, siis just niisuguses eluloofilmis, mille sündmused ju ongi otseselt seotud konkreetsete toodete ja firmadega.
Võimalik, et Jann Mardenborough töötaks praegu kuskil Inglismaa kalatraaleril või oleks näiteks bussijuht, kui poleks olnud GT nimelist videomängu, Playstationit ja Nissani korraldatud videomängu võistlust. Üks asi viis teiseni ja „Gran Turismo“ on omanäoline kaasaegne tuhkatriinulugu, kui nii võib öelda. Ühe poisi eluunistus täitus ja temast sai päris ralliäss, tänu videomängukirele.
Mulle endale on terve elu meeldinud mängida arvutimänge ja leian, et ega need sugugi mööda külge maha ei jookse. Tuleb vaid oma mängukirge õigesti rakendada ja siiski ka aru saada sellest, mida saab päris ellu üle kanda ja mida mitte.
Filmis on skeptiku rollis David Harbour, kehastades treener Jack Salterit, kes arvab, et videomängu toolilt ralliautosse pandud nooruk ei saa seal hakkama ja halvemal juhul sureb. Jann Mardenborough’ rollis astub üles Archie Madekwe, kelle kontol on juba üsna korralik hulk arvestatavaid filme, näiteks õudukas „Midsommar“ (2019) ja Apple platvormi sari „See“ (2019–2022). Tähtsamatest tegelastest tasub nimetada ka Orlando Bloomi kehastatavat Danny Moore’i, kes on Nissani poolne esindaja ja talendiotsija, kelle survel nooruke Jann üldse ralliauto rooli lastakse.
Film on innustav, annab piisavalt efektseid rallikaadreid, siin on hoogu ja hirmu, lootust ja kahtlusi – täiesti korralik ja soovitatav film nii neile, kellele meeldivad videomängud, kui neile, kellele meeldib rallisõit ja kes on varem kuulnud nime Jann Mardenborough. Minul tekkis soov endale koju hankida Playstation ja proovida ära see rallimäng, mille viimane väljalase on 2022. aasta GT7, kus saab valida üle 420 auto ja 90 raja vahel. Kas ma selle soovi ka teoks teen, on iseasi, aga see toob meid tagasi algusesse – film võib tekitada soovi aega ja raha kulutada samanimelisele videomängule. Ja seda tegelikult olenemata soost või vanusest.
Jätke siis meelde, et oma ralliässa katsetused elage välja videoekraani vahendusel, mitte maanteel. Kõikidest paraku ei kasva päriselu rallisõitjat, kuid erand kinnitab reeglit ja kui teil on soov kaasa elada ühele Suurbritannia noormehele, kes endale läbi mängu kutsumuse leidis, siis soovitan kinotee jalge alla võtta. Kinos seda filmi vaadata on võrdlusastmelt umbes sama nagu sõita päris ralliautos ja mitte mängida väiksel ekraanil videomängu.
Margit Adorf