Rukkikuningas Kruusamägi veab kolmest harust koosnevat Simuna Ivaxit

Kvallajuttrukkikunnui kõlab sõnapaar Simuna Ivax, tuleb see nii mõnelegi spordisõbrale tuttav ette – ahhaa!, see on korvpallimeeskond, mitmekordne maakonnameister. Iseenesest pole selline mõttekäik sugugi vale, kuid majandusvaldkonnas tähendab Simuna Ivax OÜ 18 töötajaga ettevõtet, mille tegevusharudeks on põllumajandus, kalakasvatus ja viimasel ajal ka turism ning majutus.

Aivar Ojaperv

„Veel enne suurt erastamist-ärastamist oli põllumajandites suur probleem, et keegi ei julge hakata tegelema isemajandamisega,“ meenutas Hans Kruusamägi, Simuna Ivax OÜ omanik ja Eesti rukkikuninga tiitliga pärjatud mees. „Sai siis vastu võetud loll otsus, et olgu pealegi, hakkan tegelema kohaliku majandi mesilaga,“ meenutas ta. „Aga esialgu lollusena tundunud ettevõtmine ei olnudki nii lootusetu, hakkas päris edukalt minema, peagi olime riigi ühed suuremad mesinikud.“

Põllumajandus ja kalakasvandus

Läks veel paar aastat ja kätte jõudis erastamine. Hans Kruusamägi otsustas seakasvatuses kätt proovida. „Erastasin sigala, mis asus minu kodutalu territooriumil. 1998. aastal sai moodustatud Simuna Ivax OÜ ja seakasvatusega tegelesin kuni 2005. aastani. Esialgu oli muu põllumajandus, põhiliselt teraviljakasvatus, selle kõrval vaeslapse osas, sest vaba maad oli vähe: kes varem alustasid, olid maa juba kasutusse võtnud. Simuna Ivaxil olid osakonnad koguni Põlvamaal Ahjas ja Tartu kandis Tabiveres. Eks see oli parajalt jabur vaatepilt, kui hommikul põrutasid kombainid Simunast Ahjale vilja võtma ja tegid tagasiteel ka Tabivere põllud puhtaks, aga mõnes mõttes oli asjal isegi oma loogika, sest Lõuna-Eestis valmib vili varem kui meie kandis.“

1999. aastal hakkas Simuna Ivax tegelema ka kalakasvandusega, ostes Käruveski kalakasvanduse. „Hüppasin vette täiesti tundmatus kohas,“ tunnistas Hans Kruusamägi. „Ostsin maimud, kasvatasin neid, ja müüsin siis kala alla omahinna maha, sest teisiti ei osanud. Eks nutumaik oli suus muidugi, aga jonni ka ei jätnud.“

Praegu kuulub Simuna Ivaxile neli kalakasvandust, lisaks veel Hans Kruusamägi pojale kuuluv Vohnja kalafarm. „Mõistust on juurde tulnud, kasvatame marjast müügikõlbliku kalani ja kahjudega enam ei kauple,“ märkis Kruusamägi.“

Peatuspunkt Rukkiteel

„Nii hullud need asjad põllumajanduses pole, kui mõni rääkida armastab,“ jätkas Kruusamägi. „Muidugi on ka meil halbu aegu olnud. Näiteks siis, kui Rakvere Piiritustehas koos kogu meie aasta rukkisaagiga pankrotti läks. Aga kui palju vihma hakkab põllumajandust segama, siis on kalakasvatuste tiikides selle võrra vett rohkem ning see äri läheb jälle paremini. Mingi haru peab põhitootmise kõrval olema, nii on lihtsam hakkama saada.“

Nagu mainitud, tegeleb Simuna Ivax veel ka turismimajandusega, kuid seda haru töötatakse Kruusamägi sõnul alles sisse. Äntus asuv kompleks on kavas kujundada Rukkimajaks, üheks peatuspunktiks Sangastes algaval ja Rakveres lõppeval Rukkiteel.

„Kui oled juba ettevõtte loonud, siis on võimalik sellega ka ellu jääda, asugu tegutsemiskoht siis kusagil ääremaal või kus iganes,“ kinnitas Hans Kruusamägi. „Probleemi näen inimestes. Töötajad saavad iga aastaga vanemaks, aga noori pole peale tulemas. Mingil hetkel tekib maal ettevõtlust arendades tõsine probleem tööjõuga. Aga samas: tehnoloogia täieneb, hakkama saab ka väiksema inimressursiga. Asja ei tohi lihtsalt käest lasta, siis on kõik võimalik.“

_______________________

HÜLJESHüljes nimega Poiss

2008. aastal sai Hans Kruusamägi õnnelikuks hülgeomanikuks. Tegelane nimega Poiss – omanik muide ei tea siiamaani, kas tema loom on emane või isane – elab Äntu kalakasvanduses.

Lugu algas sellest, et Pärnu lähistel Audru karusloomakasvanduses elanud Poissi ähvardas kodutuks jäämine. Tema elukohaks oli kitsuke bassein ja karusloomakasvandus ei saanud hüljest enam pidada.

„Läksime Pärnusse oma seenioride võistkonnaga korvpalli mängima ja mehed hakkasid rääkima, et Hans, lähme seda hüljest ka vaatama, sest ajakirjanduses oli parajasti juttu, et Poiss vajaks uut kodu,“ meenutas Kruusamägi. „Läks kuidagi nii, et vaatamise asemel hakati peale käima, et võtku ma loom endale. Mõte hakkas meeldima, sest Äntus oli talle ruumi küll. Tiik tuli muidugi tarastada ja paar kuud kulus bürokraatiale ning dokumentide vormistamisele, kuid lõpuks saigi tegu tehtud.“

Poiss elab Äntus õnnelikku elu. Lõbustab turiste ja naudib head toitu. „Ega ta forellist kehvemat kala saagi,“ muigas Hans Kruusamägi. „Tundub, et ta on oma eluga päris rahul.“

__________________________________________

Rukkikuningas Kruusamägi

Hans Kruusamägi kannab ametlikku tiitlit rukkikuningas, mis omistati talle kui Eesti parimale rukkikasvatajale 2007. aastal

„Tiitel pole rändav, see anti mulle eluks ajaks,“ mainis kuningas Kruusamägi. „Pean seda au sees hoidma. Õnneks mitte päris üksi, sest mul on ka omad rukkirüütlid.“

Nimega kaasnevad ka kohustused. „Alguses pidasin seda tiitlit naljavärgiks, aga tänaseks on välja kujunenud missioon. Käin näiteks koolilastele rukkist ja rukkikasvatamisest rääkimas, viin maitsta värsket rukkileiba ja mett. Päris palju tuleb Eesti rukkikasvatust esindada välismaal, näiteks olin ametis Saksamaal Grünewohel.“

Korvpall

Simuna Ivaxi korvpallimeeskond kuulus aastaid Lääne-Virumaa meistrivõistlustel absoluutsesse tippu, võites nii medaleid kui karikaid. Paar hooaega tagasi mängis sellenimeline meeskond ka Eesti esiliigas. Kuigi võistkonda kuulusid ka „võõrleegionärid“ – peamiselt tippkorvpallist loobunud läänevirulased (Sven Pugonen jt) – oli võistkonnas alati esindatud n-ö Simuna vaim. Ka Kruusamägi ise silkas platsil ringi, kuigi tol ajal oli tal vanust kaugelt üle 50 ja korvpallitaust puudus tal üldse – noorpõlves tegeles ta hoopis maadlusega.

Simuna meeskond, nüüd Spordiklubi nime all, on maakonna korvpallimeistrivõistluste meistriliigas jätkuvalt alles, kuid teatepulk on antud noorematele meestele ja tabelisse on siginenud ka rida kaotusi.

Kruusamägi ise on pühendunud seeniorkorvpallile. On osalenud seenioride MMil, toonud sealt Eesti võistkonna koosseisus ära kuldmedali ja kavatseb samas vallas jätkata. „Järgmise aasta augustis tahaksime osaleda USAs Orlandos toimuval MMil,“ kinnitas ta.