Sädeinimeste tiitli kandjad ei anna iial alla
|Aasta 2021 Sädeinimese tiitlit kannab Lääne-Virumaal aktiivne ja heatahtlik Merike Freienthal, kes on eest vedamas siinset vaegkuuljate ühingut ning loonud käsitöökeskuse Tamsallu. Sädeorganisatsioon on MTÜ Tarvanpää selts – 75aastases tantsuansamblis Tarvanpää tantsivad mitmed põlvkonnad üle maakonna, luues häid emotsioone nii endale kui publikule.
Katrin Uuspõld
Õigupoolest kuulutavad arenduskeskused üle Eesti oma piirkonna sädeinimesed ja –organisatsioonid välja novembris kodanikupäeva-paiku. Kuid tõbede ning piirangute tõttu ei olnud see novembris Lääne-Virumaal võimalik ja sai teoks tänavu jaanuaris.
Lääne-Viru Arenduskeskus tunnustas maakonna ettevõtlikke inimesi ja organisatsioone piduliku lõunasöögiga Villa Theresas, andis üle tunnustused ning klaasikunstnik Riho Hüti taiesed.
„Neid inimesi, kes on ettevõtlikud ja panustavad omakasupüüdmatult meie kodanikuühiskonda, on meie maakonnas väga palju. Need on inimesed, tänu kellele ühiskond püsib koos, kes on oma maakonna heaks midagi suurt ära teinud või hakkama saanud märkimist väärt tegudega,“ selgitas Lääne-Viru Arenduskeskuse tegevjuhi kohusetäitja Aarne Leisalu.
Sädeinimeste ja -organisatsioonide nominente saavad esitada kõik, võitja selgub avaliku hääletuse ja žürii häälte põhjal, žüriisse kuuluvad VIROLi ja arenduskeskuse esindaja ning eelmise aasta laureaadid.
Lääne-Viru Arenduskeskuse vabaühenduste konsultandi Kaoke Kärdi sõnul on aastati nominentide arv erinev. „Üldiselt esitatakse ja märgatakse,“ ütles Kärdi. „Väga sageli inimene ise ei taju, kui palju ta on kogukonna hüvangusse panustanud, mistõttu on äärmiselt oluline selliste sündmuste kaudu neid inimesi ja nende tegusid esile tõsta,“ rääkis Kärdi.
Tantsusidemed ja -sädemed
Lääne-Virumaa Sädeorganisatsioon 2021 – Tarvanpää – sai selle tiitli just oma juubeliaastal.
„Suur rõõmutunne ja suur tänutunne,“ kirjeldas MTÜ Tarvanpää Seltsi tegevjuht ja juhatuse liige Maarja Rooplik-Barnes reaktsiooni tiitlile. „Tänutunne kõigi liikmete eest, sest kõik on aidanud kaasa mõelda ja oma aega panustanud, see tiitel on kogu meie organisatsioonile, mitte ainult juhatusele ja õpetajatele.“
Saadud tunnustus inspireerib edasi tegutsema. „See annab jaksu tantsijatele ja õpetajatele, kõigile, kes ei ole koroona tingimustes kingi põõsasse visanud,“ rääkis Maarja Rooplik-Barnes.
Täna tegutseb Tarvanpää seltsis 11 tantsurühma, kes kolmandal katsel plaanivad 24. aprillil tuua Rakvere teatri laval publikuni ka oma 75 juubelikontserdi – eelmised katsed läksid koroonapiirangute tõttu luhta.
„Loodame, et kolmandal korral õnnestub!“ rääkis Rooplik-Barnes. „Kevad tuleb meil töine, ees on ka meeste tantsupidu, noorte tantsupidu, suveks on esinemisplaane tehtud.“
Selts avas hiljuti ka virtuaalnäituse https://kontori.ee/tarvanpaa/, mida huvilistel on võimalik uurida.
Vaegkuuljad ja käsitöö
Sädeinimene 2021 Merike Freienthal juhib Lääne-Virumaa Vaegkuuljate ühingut ja seisab oma sihtgrupi eest. Käsitöökirega inimesena lõi Tamsallu käsitöökeskuse.
„Suureks üllatuseks oli juba see, et keegi mind Sädeinimese nominendiks nimetas, tiitli saamine oli veelgi üllatavam ning minu jaoks tõeline au. On väga hea tunne, kui sinu tegemisi märgatakse ja tunnustatakse, see annab ka indu edasi tegutseda. Tänan südamest oma kogukondi toetuse ja tunnustuse eest,“ ütles Merike Freienthal.
Naine rääkis, et on pea terve elu olnud väikeettevõtja, kuid olude sunnil lõpetas ettevõtlusega tegelemise. „Minu kuulmine langes põhimõtteliselt kurtuseni ja tugeva kuulmislangusega inimesel on raske teenindusalal konkurentsis püsida,“ nentis ta. Mõneks ajaks läks ta palgatööle ning sel perioodil küsis ta endalt: mis on elus oluline, millega tegelemine tooks sära silmadesse? „Jõudsin arusaamisele, et selleks on oma oskuste, teadmiste ja kogemuste edasi andmine nii käsitöö alal, kuulmislangusega toime tulemisel, kui ka kõiges muus, millega ma saan inimesi aidata, parandada nende elukvaliteeti ning panna nende silmad särama,“ rääkis Merike Freienthal.
Eelmisel aastal läbis ta esmatasandi kuulmisnõustaja koolituse ning on nõustajaks Eesti Vaegkuuljate Liidu poolt äsja Eestis tegutsema hakanud kuulmisbussis, kus tehakse kuulmisskriininguid ning antakse nõu kuulmislangusega inimestele. Mullu käis kuulmisbuss Lääne-Virumaal Tapal ning kevadel on plaanis see Freienthali sõnul tuua ka Rakveresse.
Erialalt on ta aga rahvakunsti- ja käsitöömeister. „Seni oli käsitöö minu hobi ja püüdsin käsitööd kohalikus kogukonnas jõudumööda ka varem edendada. 2020 aastal tõi elu ise mulle ette sellise võimaluse teha teoks oma unistus ja luua kõigile avatudkäsitöökeskus,“ rääkis Merike Freienthal.
MTÜ Kodutare käsitöökeskus tegutseb Tamsalus Raudtee tänaval, seal korraldatakse töötubasid ja on ka pood, kus pakutakse kohalikku käsitööd ning talukaupu. Kohalik Omaalgatuse Programm rahastab keraamikakoja avamist – keraamikahi on tellitud ning märtsis loodetakse juba keraamikaringiga algust teha.
„Suurt rõõmu teeb see, et töötubade vastu huvi aina kasvab, planeerime ka e-poodi ning kohalike käsitööhuvilistega ka laatadele oma letiga välja minemist. Ideid ja mõtteid on palju, kuid kõike seda peab ka majandama, mis ei ole sugugi lihtne, eriti praegusi keerulisi aegu arvestades,“ rääkis Freienthal ja lisas, et palju tuge on saadud kohalikult kogukonnalt.
Auhinnaks saadud Riho Hüti vaas on käsitöökeskuses kõigile imetlemiseks välja pandud ja kasutuses küünlavaasina.
Sädeinimene ja Sädeorganisatsioon 2021 nominendid Lääne-Virumaal olid veel:
Anne Tipner-Torn: vaimse tervise toetaja läbi erinevate teraapiliste tegevuste, Selja-jaama looja, kes teeb treeningud seljale ja meelele nii kohapeal kui veebis.
Tauno Supper: Pikaajaline tööandja metallitööd mõistvatele inimestele.
Robert Salep: MTÜ Massid Liikuma kaudu innustanud paljusid inimesi hoolima oma tervisest.
MTÜ Rakvere Talupood: lõi võimaluse linnakodanikel osta kodulähedaste talude toodangut, muutes toidulaua tervislikumaks.