Sirly Tiik jätkab, kuniks jaksab

tiik 1

Lääne-Virumaal elav ning igapäevaselt AS OG Elektra kompleksis Lepnal tööl käiv sportlane Sirly Tiik tõi intellektipuudega sportlaste Euroopa meistrivõistlustelt kaks medalit ning loodab osaleda ka järgmisel aastal Austraalias toimuvatel maailmamängudel.

Liisi Kanna

Sirly Tiigi suur edulugu sai alguse 2000. aastal Sydneys toimunud paraolümpiamängudel, kus ta võitis odaviskes oma võistlusklassi maailmarekordiga 39.77 meetrit kulla ning kõrgushüppes ja kuulitõukes pronksi.

Sellele on järgnenud head tulemused paljudel EMidel ja MMidel. Pärast Sydneyt ei saanud Sirly kahjuks osaleda lausa kahtedel olümpiamängudel – Ateenas ja Pekingis -, kuna kogu intellektipuudega sportlaste klass sai Hispaania korvpallivõistkonna pettuse tõttu võistluskeelu. Taas sai Sirly olümpial võistlustulle astuda Londonis, kus saavutas kuulitõukes viienda koha ning Rio de Janeiros samal alal kaheksanda. Medaleid on tal kodus kokku aga lausa 209.

Meistrivõistlused Pariisis

Sirly sõnul on just odavise talle alati meeldinud. Nüüdki, juuli keskel Pariisis toimunud intellektipuudega sportlaste Euroopa meistrivõistlustel saavutas ta just odaviskes esikoha tulemusega 34.66. Lisaks võitis Sirly pronksmedali kettaheites tulemusega 36.31.

Sirly usub, et edu võtmeks oli aastatepikkune kogemus ja muidugi ka suur töö. Samas jäi kullavõitja oma tulemust hinnates tagasihoidlikuks. „Medal on medal, aga pigem oli väike pettumus – ma ei ole odaviske tulemusega rahul, oleks tahtnud ikka rohkem,“ sõnas Sirly.

Kui odaviske kulda julges ta juba enne võistluseid loota, siis kettaheite medalit mitte. „Ma mõtlesin, et kui kettas pronksi kätte saan, siis on küll hästi,“ meenutas sportlane, lisades, et kettaheites on noorte vägi suure hooga peale tulemas.

Sirly nentis, et üle maailma ongi noorte pealekasv suur, Eestis aga mitte. „Tegelikult ma lõpetasin pärast Rio paraolümpiamänge ametlikult ära, aga kui mänedžer käis talvel välja võimaluse Prantsusmaale minna, siis mõtlesin, et teeme ära!“ rääkis medalivõitja.

Varem tegeles naine ka mitmevõistlusega, kuid kuna jalad ei tohtinud enam suurt koormust saada, pidi ta selle lõpetama. „Arst ütles, et kui jätkan samas vaimus, olen paari aasta pärast ratastoolis. Lubatud on ainult heitealad!“ rääkis Sirly.

„Ülakeha on nii tugev, et tulista aga, kui ainult jalad järgi tulevad. Võistlusteks me putitame jalad ülesse – füsioterapeudid, süstid, kui vaja, siis operatsioon,“ selgitas Sirly, lisades, et jätkab spordiga nii kaua, kuni tunneb, et enam ei jaksa.

Sport ja igapäevatöö

Järgmiseks suuremaks sihiks on Austraalias toimuvad GlobalGames ehk maailmamängud, millede ettevalmistuste raames tuleks ilmselt sõita ka välislaagrisse – see kõik on aga väga kulukas.

Sirly rääkis, et Eestis on selleks otstarbeks toetuste saamine ja sponsorite leidmisega keeruline. „Mänedžer teeb Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupile taotlusi ka, aga vahel saab raha ja vahel mitte,“ lausus sportlane.

„Eestis pole see valdkond veel isegi mitte lapsekingades,“ nentis Sirly, juhtides ühtlasi tähelepanu kurvale faktile, et näiteks GlobalGamesi ei kanta ka meie televisioonis üle.

Et ära elada ja välisreiside jaoks kogudagi, käib Sirly treeningute ja võistluste kõrvalt igapäevatööl – pea kaks aastat on ta leiba teeninud AS OG Elektra kulinaariatsehhi transporttöölisena.

„Kui oled profisportlane, siis on veidi kergem, aga kui tegeled sellisel tasemel spordiga töö kõrvalt, siis pead topelt vaeva nägema,“ tõdes medalivõitja.

Ta nentis, et trenni tegemiseks aega ja jõudu leida on küll raske, kuid tööandja on väga mõistev ja toetav olnud. Nii saab sportlane vastavalt oma võistlusplaanidele puhkust võtta ning kollektiiv elab tema tegemistele kaasa.

„Me oleme Sirly üle väga uhked ja loodame väga, et ta jätkab ning läheb järgmisel aastal Austraaliasse,“ kinnitas ettevõtte tootmisjuht Tatjana Rõmkevitš ning kiitis Sirlyt kui hinnantud töötajat. „Ta on väga-väga kohusetundlik – inimene, kelle peale sa võid tõesti loota. Sirly ei ütle ühelegi tööalasele ülesandele ei ja sa saad kindel olla, et see on korrektselt täidetud,“ kiitis tootmisjuht.

„Ma väga loodan, et Sirly töötab meil ka edaspidi. Ning kui füüsiline koormus tõesti ei luba tal enam just seda tööd teha, siis leiame talle kindlasti mingi muu ameti,“ sõnas Rõmkevitš.

 

Sirly Tiik EMi autasustamisel.

Foto: erakogu