Sõbrad Saksamaalt tulid Lääne-Virumaale külla
|Sel nädalal viibib Lääne-Virumaal Saksamaa sõprusmaakonna Plöni delegatsioon, et tähistada omavahelise sõpruse 30. aastapäeva. Muuhulgas peeti eile VIROLi juhtimisel koostööseminari.
Liisi Kanna
Sakslased saabusid teisipäeval ning viibivad Eestis nädala lõpuni. Esimestel päevadel külastas delegatsioon mitmeid meie maakonna omavalitsusi. Neljapäeval koguneti aga Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu esindajatega ühisele koostööseminarile Rakvere linnavalitsusse.
Lääne-Viru ja Plöni maakonna koostöö sai alguse 1989. aastal, mil allkirjastati partnerlusleping tollase Rakvere rajooni ja Plöni maakonna vahel. Koostöö on kestnud edukalt 30 aastat. Varasemalt oli sõprussuhete üheks eestvedajaks Lääne-Viru Maavalitsus, mille sulgemise järel võttis koostöö edendamise üle Lääne-Viru Omavalitsuste Liit.
„Mul on hea meel, et pikk sõprus ei ole mitte üksnes kahe maakonna vaheline, vaid ka mitmete meie kohalike omavalitsuste,“ rõõmustas VIROLi tegevdirektor Sven Hõbemägi.
Ka kõnealusest seminarist võttis osa veel teinegi siin viibiv sakslaste grupp – Rakvere sõpruslinna Lütjenburgi delegatsioon.
Hõbemägi rääkis, et seminaripäev oli mõeldud eelkõige koostöö tugevdamiseks. „Päeva esimene osa on sisustatud ettekannetega, et ka need, kes ei ole nii hästi kursis meie sõprusega, saaksid sellest rohkem aimu,“ sõnas VIROLi tegevdirektor.
Ta märkis, et lisaks vaadatakse üle koostööleping. „See on küll raamleping, aga sellele tuginedes toimuvad juba konkreetsemad koostööprojektid ja -programmid maakondlike partnerite vahel,“ selgitas Hõbemägi.
VIROLi esimees Einar Vallbaum tutvustas oma ettekandes maakonna ja omavalitsusliidu tegemisi ning arenguid. Plöni maakonnast rääkis sealne juht Stefan Leyk.
Kõne pidas ka Saksamaa suursaatkonna esindaja Martin Langer, kes nentis, et koostöö nimel on tulnud pingutada. „Nõuab palju pühendumist, et nii pikalt ühte sõprust elus hoida ja on vaja palju inimesi, kes kaasa löövad. Tõsiasi, et see on meil õnnestunud, tähendab, et meie sõprusringkond ei ole mitte üksnes olemas olnud, vaid samm-sammult laienenud,“ sõnas Langer.
„On näha, et selle partnerluse raamides on ikka ja jälle rikastavaid kogemusi saadud,“ lisas saatkonna esindaja. Langer peatus pikemalt mõnel näitel kahe riigi vahelisest koostööst, tuues enim esile majandus- ning IT-alast partnerlust.
Seminaril pidasid ettekanded ka Lütjenburgi linnapea Dirk Sohn ning Aarne Leisalu Lääne-Viru Arenduskeskusest.
Neljapäev kulmineerus piduliku õhtuga Rakvere linnuses, kus allkirjastati taas koostööleping kahe maakonna vahel. Külaliste nädal lõpeb tantsu- ja laulupeo väisamisega.
Rakvere linnavalitsuses peetud seminarist oli osa võtmas umbes 100 sakslast.
Foto: Liisi Kanna