Soolikaoja puhastamine pisiprügist tõi tulemuseks 380 kg jäätmeid

Maailmakoristus Rakveres. Foto: Kerli Kõue

Tänavusel maailmakoristuspäeval pöörati varasemast rohkem tähelepanu Läänemerele. Rakvere linnavalitsuse meeskond andis oma panuse puhtama Soolikaoja (mis suubub lõpuks samuti Läänemerre) heaks, saades mõne tunniga „saagiks“ 380 kg prügi.

Linnavalitsuse keskkonnaspetsialisti Kerli Kõue sõnul osaleb Rakvere linn projektis LIFE LATESTadapt, mille üldeesmärk on suurendada Eesti ja Läti linnapiirkondade vastupidavust äärmuslikele ilmastikunähtustele: „Sestap valisime koristusalaks Rahvaaia naabruses, Vabriku 16 kinnistul asuva Tobia peakraavi (rahvasuus tuntud ka Maidla ojana) veekogu, mis on LIFE LATESTadapt projektiala.“

Prügist puhastati nii veekogu kaldaid kui põhja. Liiguti mööda Maidla oja kuni Raja poeni, lisaks koristati kergliiklustee- ja kõnniteeservi.

Rakvere linnal on LIFE LATESTadapt projekti raames kavas Rahvaaia väljavoolutruubi puhastamine ja uuringud truubi seisukorra hindamiseks. „Vältimaks enne tööde algust truupide ummistusi, korjasime täna ära suured oksad ja lahtised taimede klombid,“ rääkis Kõue.

Plaanis oli korjata pisiprügi, mida koristuse eel ala üle vaadates tundus leiduvat viis-kuus kotitäit. „Kuid tegelikkus oli midagi muud – meie 20-liikmeline meeskond korjas igaüks viis-kuus 200-liitrist prügikotitäit erinevaid jäätmeid,“ nentis keskkonnaspetsialist.

Leiti palju puruks löödud klaaspudeleid, mitu autorehvi, palju metalli, traati, eterniiti, suur kastrul, poroloonist lastediivan, metallist ahjuuks, erinevaid pakendeid, jäätise- ja kommipabereid. „Meie kõigi suureks kurvastuseks leidsime väljaheiteid täis koera kakaotid, mis olid visatud nii põõsa alla kui Maidla ojja. Samuti leidsime Näituse tänaval kergliiklustee kõrval umbes viie meetrise ala, kuhu oli kottide kaupa maha valatud kasutatud kassiliiva, selle asemel et see olmeprügisse panna,“ loetles Kõue leide.

Kogutud leide. Foto: Inge Kosemäe

„Kokkuvõttes läksime pisiprügi korjama, aga saime tulemuseks 380 kg jäätmeid, mille koht ei ole looduses. Andsime oma panuse, et saaksime LIFE LATESTadapt projektiala kujundamisel alustada kohe sisuliste töödega ning et prügi ei läheks vooluga kaasa ega jõuaks Soolikaojja,“ ütles Kõue.

Kuulutaja