Soome kultusbänd Dingo jõuab Lääne-Virumaale

dingo2

Jaanipäeval annab Dingo Arturi šašlõkibaaris kontserdi. Bändi koosseisu kuuluvad eelmise aasta sügisest kolm Eestist pärit meest, nende hulgas rakverelane Vallo Vildak.

Liisi Kanna

Vallo Vildakut teatakse kui trummarit, kes oma oskusi ja teadmisi ka Rajaotsa muusikakoolis edasi annab. Kõrghariduse omandas ta tegelikult hoopis Tallinna Tehnikaülikoolis toitlustamise erialal. Trumme õppis Vildak Otsa muusikakoolis eratrummitunde võttes. „Peab põhiasjad ära õppima, ülejäänu tuleb harjutades,“ seletas trummar. Populaarsetes koosseisudes on Vildak üles astunud varemgi, ta on bändi teinud nii Tanel Padari kui Bonzoga.

Lood selgeks kahe nädalaga

Dingosse sattus Vildak trumme mängima kitarristi Rein T. Rebase kutsel. „Minu jaoks oli see üllatus. Aga kahtlusi ei olnud, see on ju nii äge,“ sõnas Vildak.

Uus koosseis tekkis eelmise aasta sügisel. Eestist kuulub sinna kolm meest: trummar Vallo Vildak, kitarrist Rein T. Rebane ja bassikitarrist Taago Daniel.

„Dingo koosseis on pidevalt muutunud. Algkoosseisust on vaid laulja ja muusika autor Pertti Neumann. Klahvpillimängija Petri Lapintie Hämeenlinnast liitus samal ajal kui meie. Neumann on igatahes meie koosseisuga rahul ja bänd rokib täiega,“ rääkis Vallo Vildak.

Kultusbändi lood pidid mehed selgeks saama väga kiiresti. „Mina neid laule varem väga ei teadnud. Teadsin, et Dingo on kõva nimi, aga sisuga ei olnud kursis,“ tunnistas Vildak. „Kahe nädalaga tuli terve kontserdiprogramm ära õppida. Alguses läks ikka segamini. Üks jupp tuli ühest loost, teine teisest.“

Esialgu õpiti selgeks 12 lugu. „Praegu oleme kütnud neid laule, mida rahvas teab. Plaanis on ka uusi, aga et need rahva hulka jõuaksid, võtab aega. Tegelikult peaks kiiremas korras midagi välja põrutama.“

Esimene kontsert kui eksam

Dingos mängimine on trummari sõnul eelnevates koosseisudes esinemisest selle võrra erinev, et lugude loomise juures ise ei oldud. Tema meelest on Dingo lood aga väga lahedad ja neid on äge mängida. „Kui laval juba endal igav hakkaks, siis oleks midagi valesti.“

Vildak rääkis, et esialgu püüdis ta originaaliga ikka võimalikult sarnaselt mängida, nüüd on julgust rohkem improviseerida. „Lood on olemas, mina pean neid interpreteerima. Peame nii-öelda valmis praadi maitsestama. Leppisime kohe kokku, et ei pea lugusid originaaliga täpselt üks ühele mängima.“

Esimene esinemine oli Vildaku sõnul nende jaoks kui eksam. „Esimene kontsert oli päris ärevalt huvitav, noorte ööklubis.. Lähed nagu eksamile. Oli sihuke eksami moodi pinge ja silme eest must. Nüüd on lood selged, aga siis oli kõik veel natukene toores.“

Fänne igas vanuses

Trummar rääkis, et Soomes on Dingo lausa ebajumalbänd. „Neumann on nende iidol.“ Fännideks ei ole üksnes bändi hiilgeaegu, kaheksakümnendaid mäletavad inimesed, kuulajaskonna vanus varieerub. „Laulud on ühtmoodi tuttavad nii vanadele kui noortele.“

Bänd sai möödunud sajandil kuulsaks dingomaania nime all. Jätkuva populaarsuse üheks põhjuseks võivad olla mälestused, mis soomlastel nende lugude hiilgeaegadest säilinud on. „Nende saatel on võib-olla tekkinud suhteid, perekondi. Vahel naistel lava ees pisarad jooksevad, siis mõtled, et mis neile küll meenub seda muusikat kuulates.“

Vallo Vildaku sõnul nägi ka Eesti kontsertidel igas vanuses kuulajaid. Samas on kogemus siinpool lahte veel väike, antud kõigest kaks kontserti – Rock Cafes ja Haapsalu ööklubis Africa.

Järjekorras kolmas esinemine Eestis ongi jaaniõhtul Arturi šašlõkibaari vabaõhulaval.

Dingosse kuuluvad Taago Daniel, Pertti Neumann, Vallo Vildak, Rein T. Rebane ja Petri Lapintie.

Vallo Vildaku sõnul on Dingo lugusid väga äge mängida. Foto: Viktor Burkivski