Staadionitäis mehi jutustavad tantsu ja lauluga vendluse loo
|Sel nädalavahetusel toovad 2200 mehe teed Rakvere staadionile, tantsima. Neljandat korda saab teoks Meeste Tantsupidu, mil seekord motoks „4 Venda“ ning jutustab loo nelja Eesti soost venna kulgemisest läbi erinevate ajajoonte eestlaste kujunemisloos.
Katrin Uuspõld
Kõik need rohkem kui paartuhat meest, kel vanust kaheksast kaheksakümneni, on olnud trennilainel ja tantse õppinud pikalt ning ootamise vastu pidanud – algselt pidanuks neljas meeste tantsupidu teoks saama juba varem, aga terviseolukorra heitlikkus lükkas selle edasi. 2. ja 3. juulil saab Meeste Tantsupidu 4 Venda ometi teoks.
„See on esimene neljast peost, kus kõik muusika ja tantsud on uued, varasemast perioodist ei ole midagi võetud. Repertuaar on väga tugev, sest loominguinimestele meeldib, kui on uus muusika, tekivad ka uue käekirjaga tantsud,“ rääkis tantsupeo produtsent Madis Orav.
Tantsurühmad ja -ansamblid on tema sõnul rahvakultuuri taimelava, kus käiakse koos aastakümneid. Aga on ka eriprojektirühmad ehk mehed, kes pole varem tantsinud ja just selle peo jaoks õpivad. „Varem on olnud näiteks riigimeeste rühm, rahvusringhäälingu rühm, ka seekord on erirühmi, näiteks Rakvere linna meeste rühm,“ märkis Orav.
Muusikutena ei astu sel peol üles ühtki naist, ainult mehed: Ott Lepland, Franz Malmsten, Robert Linna, Marten Kuningas, Karl-Erik Taukar, Iff, Märten Männiste, Ingmar Kiviloo, Andreas Pall ja Marten Põldmets.
Meeste Tantsupidu 4 Venda on ajas rändamise pidu. „Igal peo osal astub oma ajajoonelt välja vend, ja toob välja, mis meie praeguses hetkes on teisiti kui tema ajal. See on selline sümbioos, isegi ulmeline – vaadata, millised kombed ja eelkõige mõtted elust olid. Sel peol on kolm asja koos: muusika, mis on loodud just selle peo jaoks, tantsud, mis on loodud selle peo jaoks ning kirsiks tordil on ka neli suurt ekraani, mis toetavad omakorda jutustusega,“ kirjeldas Madis Orav.
4 Venda, nii nagu ka eelmised meeste tantsupeod, on legendaarse rahvatantsujuhi ja -õpetaja Maie Orava idee ja tema on ka pealavastaja. „Vendlus on see, mis mehi omavahel ühendab. Eesti keeles ei ole sõna, mis naisi ühendab. Mehi ühendav ühisväli tekib sõnast vendlus ning nelja venna kaudu tahame selle välja tuua igal ajastul. See on midagi, mida sõnades ei ole võimalik kirjeldada,“ rääkis Madis Orav.
Vaataja jaoks on tantsuetendus Orava sõnul kui põnev reis, mis annab mõtteainet, toob paralleele, näitab palju inimene on muutunud ajas ja vaatab ka tulevikku. „Neli venda on vanade eesti nimede põhised: Iko, Ati, Loo ja Räni. Iko on muistne ajajoon, nii nagu me metsa ja maa rahvas oleme. Ati on ajast, kus meid vallutati, tuli linnakultuur, hansakultuur, võeti üle lääne kombeid. Loo on oma riigi loomisest enne teist maailmasõda ning Räni on tuleviku ajastust, kes tuleb ja ütleb: kuulge, kui palju seda tehnoloogiat teil vaja on, kas see aitab inimestevahelisi suhteid paremaks muuta?“ avas Madis Orav tantsupeo süžeed.
Pühapäeva õhtul algusega kell 18.45 kannab ETV ka tantsuetendust üle, kuid Madis Orav soovitab võimalusel siiski Rakverre oma silmaga vaatama tulla, sest teleri vahendusel jäävad mõned kihid etendusest kohal olemata hoomamatuks.
Meeste tantsupidu 4 Venda on Eesti Rahvatantsukeskuse, Rakvere linna, Eesti Rahvakultuuri Keskuse, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ja Tarvanpää Seltsi koostöös sündinud tantsupidu.