Suokassi maalidel helendavad sümbolistlikud olendid
|Kunstnik Suokassi maalinäitus „Valgus” Rakvere Galeriis sümboliseerib kõike helget, müstilist ja unenäolist, mida iga näitusekülastaja ka enda elukogemustest ning mälusoppidest üles võib leida.
Ülle Kask
Rakvere Galerii kuraator, klaasikunstnik Riho Hütt iseloomustas Suokassi kui hästi loomingulist natuuri. „Ta näitab selle esimese personaalnäitusega võimsalt oma loomepotentsiaali,” rääkis Hütt.
„Ehtne maalinäitus, aga pildid pole iluotsimine, vaid uitamine hingemaastikes. Vaataja võib ise mõelda, mis seal taga on. Töödel pole dekoratiivset väljanägemist, kõige tähtsam on nende hingeline loomus,” lisas ta.
Kuraator rõhutas, et ükskõik millist näitust avades püüab ta alati seostada seda mingi „-ismiga”. 1890. aastal sündis sümbolism, mida iseloomustab unenäolisus ja igavikulised teemad, mis käsitlevad elu, armastust ja surma.
Hütt tõmbas paralleeli psühhoanalüütiku Sigmund Freudi ja sümbolismi kui kunstisuuna vahele. Freud lahkas inimese psüühikat alateadvuse ning unenägude tasandil. Suokass aga maalib ebamaist ja müstilist unenäolisust. „Kui panna maalidesse alateadvusest tulevad mõtted ja tajud, sünnivad väga huvitavad tööd,” ütles ta.
Hüti sõnul ei paku sümbolism midagi nendele ilu- või kunstinautijatele, kes otsivad näitustelt selgeid piire, vaid kõik on hägune, kombatav ja müstiline. „Sümbolismile võib lisada juurde ka juugendlikku stiili, kujundid on venivad ja natuke hõljuvad. Ja pildid on äärmiselt maalilised.”
Tumedatest ja pruunidest toonidest, mis maalidel domineerivad, arvas Hütt, et sellised värvid ongi igavikulised nagu elu ning surm, inimese ja looduse kooskõla. „Maalidel on suured pinnad ja neid vaadates läheb mõte uitama. Tähtis pole kuidas, vaid mis seal pildil on,” toonitas galerii kuraator. „Väga avatud ja hingeline näitus.”
Kunstnik Suokass ise ei pea oma teoseid sümbolistlikeks. Küll aga on kõik näituse pildid elusolendeid täis. „Näiteks maalil „Üks lugu” on ühe tegeliku inimese elu, siin on tema vanembad ja siin on ta ise lapsena,” selgitas Suokass.
Maalil „Tasa” kuulatavad kolm olendit vaikselt, aga taies „Sinine ja valge” on kahe olendi kohtumine.
Küsimuse peale, milline on kunstniku lemmikvärv, vastas Suokass: „Mu lemmikvärv on sügavkollane. Aga sie ei tähënda, et sie piaks iga maali pial olema, sie sõltub ikke sellest, mida ma kujutan.”
Näitus „Valgus” jääb Rakvere Galeriis avatuks septembri lõpuni.
Kunstnik Suokass on näituse „Valgus” tutvustuse koostanud edela-viru keeles:
„Virulasena olen uhke oma juurte üle ja kir’rutan ja räägin, kui vähëgi võimalik, oma emakieles, edela-viru kieles. Sie on mind vormind samamuodi kui Virumaa lõputud ja laiuvad suod, värskëvielised allikad ja karstilised künkad. Pildid on valgusest, mis on me sies ja valgusest, millest me kuosneme. Las vaataja püöeräb oma pilgu sissepuole ja leiab sielt, oma sisemusest enda jaust selle õige.”
Autur on õppind Tartu Ülikuoli maaliosakonnas kuus ja Tartu Kõrgema Kunstikuoli maalingute osakonnas kolm aastat.
Suokass vil’leleb erinevaid tehnikaid, sh installatsiuoni, juonistust, graahvikat ja mitmesugusseid maalitehnikaid, kuid tema vaieldamatu lemmik on õlimaal.
Suokass oma maali „Siin elame meie” juures Rakvere Galeriis. Foto: Ülle Kask