Sven Hõbemägi tervisenurk
|Tervise teemad on Kuulutaja toimetuses tegutsejaile ikka südamelähedased olnud. Uuel aastal lisame sellele aga veelgi vunki juurde: meil on rõõm teatada, et poole aasta vältel annab igas Kuulutaja numbris tervisega seonduvaid teadmisi edasi ei keegi muu kui Sven Hõbemägi! Kes on Hõbemägi ja millist infot hakkab ta meiega jagama?
Katrin Kivi
Oma igapäevast leiba teenib Sven Hõbemägi juhtides organisatsiooni VIROL (Lääne-Viru Omavalitsuste Liit). Ise nimetab ta seda päevatööks. Paljud teavad ja tunnevad teda aga ka kui kogenud treenerit.
„Hariduse poolest olengi tegelikult spordijuht ja treener,“ selgitas Hõbemägi tagamaid. „Bakalaureuse kraadi omandasin Tallinna Pedagoogika Ülikoolis, magistri aga juba uue nimega Tallinna Ülikoolis. Omavalitsuse tööd olen lisaks õppinud, ka selles valdkonnas täiendan end pidevalt.“
Peale kuut aastat õpinguid, aastal 2005, naasis Hõbemägi kodumaile ja sellest ajast on ta tegutsenud ka treenerina. Ta on kirjutanud terviseteemalisi artikleid arvukatele väljaannetele, alustades kohalikest päevalehtedest, lõpetades naistele suunatud ajakirjadega.
Lisaks tuleb tal vahel teha ka koolitaja tööd. „Jah, aeg-ajalt tõesti kutsutakse,“ kinnitas Hõbemägi. „Näiteks südamenädala ajal on graafik väga tihe, sest seda tööd saan teha vaid õhtutel ja nädalavahetustel. Olen käinud rääkimas erinevates kollektiivides: koolinoortele, eakatele, õpetajatele jne.“
Tasakaal on kõige alus
„Praegune elukorraldus meeldib mulle väga,“ viitas teenekas treener tasakaalule, mida pakub VIROLi tegevjuhi amet kombineerituna treeneri omaga. Tasakaal on Hõbemägi meelest terveks olemise alus.
Hõbemägi rääkis, et treeningute jaoks tal kuldreeglit pole, sest iga inimene vajab individuaalset lähenemist. „Alustuseks soovitan alati perearsti külastada, et saada teada tervislik seisukord. Seejärel saame hakata tööle: koostada toitumis- või treeningkava. Tulemuste saavutamiseks on aga kõige olulisem järjepidevus. Treeningust peaks kujunema harjumus.“
Paraku loobub väga suur hulk uusaastalubaduse andjaid pärast mõnda treeningut. Miks? „Valdavalt loobutakse, sest tulemusi soovitakse saavutada kohe,“ arvas Hõbemägi ja rääkis, et inimestel on tihtipeale eesmärgid liiga kõrgele seatud.
„Trenni tuleb teha ajendatuna keha tundest,“ selgitas ta. „Liikumisest peaks saama elu osa, sest treening peab olema meeldiv tegevus. Kui tekib vastumeelsus, siis see on märk, et kava tuleb üle vaadata ja hinnata. Võib-olla on treeningute ja taastumise vahekord paigast ära?“
Aga ega tervislik eluviis vaid liikumisega piirne. „Toituda tuleb mitmekülgselt,“ selgitas Hõbemägi. „Hea oleks süüa kolm korda päevas ning lisaks veel üks või kaks väikest vahepala. Toitumise juures on võtmesõnaks just regulaarsus. Suurt näljatunnet ei tohiks lasta tekkida, sama on ka vee tarbimisega. Janu tunne viitab juba tugevale vee puudusele. Samas tuleb ka vedeliku tarbimisega säilitada kainet mõistust. Sageli unustatakse, et vedelikku saame ka toiduga.“
Terve püsimiseks vajab keha ka puhkust. „Täiskasvanud inimesel on normaalne magada seitse kuni üheksa tundi.“ Hõbemägi meelest ei tee enesetundele paha ka väike lõunauinak, mis vältab 15-20 minutit. „Iseasi, kuidas selle peale töö juures vaadatakse,“ naeris treener.
Missioonitunne
Sven Hõbemägi julgustab inimesi nõu küsima professionaali käest. „Ma arvan, et treener peaks ikka esimese konsultatsiooni tasuta tegema,“ vastas ta küsimusele, kui palju nõustamise teenus maksab. „Minu jaoks pole treeneri töö kuigi oluline tuluallikas.“
Aga miks ta siis üldse treenerina tegutseb? „Soovin, et inimesed tunneksid ennast oma kehas hästi,“ ütles Hõbemägi. „Soovin oma teadmisi edasi anda neile, kes seda tõesti vajavad.“
„Tihtipeale on inimestel raske probleemidele lahendust leida,“ jätkas ta. „Ja selleks ongi hea kutsuda appi õppinud inimesed – personaaltreenerid. Hea treener on sõber, psühholoog, motivaator – ta on trennitegija jaoks olemas nii heas kui halvas.“
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Sven Hõbemägi: “Kui inimene tunneb ennast halvasti, siis number üks asi on tuvastada stressiallikas ehk põhjus.”
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Sven Hõbemägi: “Tervise rubriigis räägime sellest, kuidas leida suurest infohulgast kõige adekvaatsem teave. Püüan anda edasi treenimise ja toitumise alused. Kummutame müüte!
Kui Sul on küsimus, millele soovid vastuseid, siis kirjuta aadressile toimetus@kuulutaja.ee ja ma püüan anda vastused.”