Tähistati Eesti ja Briti sõprust
|Suurbritannia Kuningliku Suurtükiväe orkestri tuuri osana toimus Rakveres kontsert, millega tähistati saja aasta möödumist Briti sõjalaevastiku jõudmisest Eestisse, et pakkuda tuge Vabadussõjas. Sel puhul maabus Tallinnasse ka Briti Kuningliku Mereväe fregatt.
Liisi Kanna
Teisipäeva keskpäeval oli huvilistel võimalus Rakvere Spordihoones jälgida Suurbritannia Kuningliku Suurtükiväe orkestri The Royal Artillery Bandi demonstratsioonesinemist, kus musitseerimise kõrval ka vaatemänguliselt marsiti.
Ligi 30liikmeline orkester astus üles kolmveerandtunnise kavaga, kus muuhulgas sai kuulda tuntud ABBA lugusid ning ühe pala esitamisel kaasati ka kümme rahva hulgast valitud last, kes löökpillidel rütmi lõid.
Täissaalile antud kontserdil moodustasidki suure osa kuulajaskonnast klasside kaupa saabunud õpilased, kuid näha võis ka täisealisi kaasaelajaid.
„Kuulsin tuttava käest, et selline asi toimub. Mõtlesin, et tulen vaatan siis, mida need väljamaalased siin teevad. Väga meeldis, ei osanud oodatagi,“ kommenteeris rakverelane Eha.
Publiku hulgas olnud Meelis nentis, et tema jaoks oli see uudne kogemus: „Ei ole sedasorti kontserti enne kuulma juhtunud jah. Igatahes äge – oli tuttavaid meloodiaid ka ikka.“
Teisipäeva õhtul andis orkester ka rahulikumas stiilis avaliku kontserti Tapa kirikus ning pop-up kontserdi 1. jalaväebrigaadi territooriumil Eesti ja liitlaste kaitseväelastele. Tuuri esimene esinemine peeti aga esmaspäeval Türi Kultuurikeskuses. Kontserte dirigeeris veebel Simon Lindley, orkestri kunstiline juht on kapten Robert Smith.
Kontserttuuriga tähistati 100 aasta möödumist päevast, mil Suurbritannia sõjalaevastik saabus Eestisse, tagamaks Vabadussõja ajal julgeolekut merelt. The Royal Artillery Bandi jaoks oli tegu esmakordse ülesastumisega Eestis ning tuur planeeriti just sellele nädalale seoses Briti Kuningliku Mereväe fregati HMS St Albans saabumisega Tallinnasse, millele järgnenud Briti suursaadiku Theresa Bubbeari ja laeva komandöri, kaptenleitnant John Cromie RN vastuvõtul orkester samuti musitseeris.
Fregatt HMS St Albans saabus Tallinna Vanasadamasse kolmapäeval kell 15, täpselt 100 aastat hiljem hetkest, kui aastal 1918 jõudsid Tallinna reidile Briti sõjalaevad, et pakkuda tuge Vabadussõjas. Mereväe laev jääb Tallinnasse 15. detsembrini ning on viimasel päeval avatud kõigile huvilistele.
Laeva võtsid sadamas vastu Briti suursaadik Theresa Bubbear, kaitseatašee kaptenleitnant Gary Brooks RN ja Eesti Kaitseväe juhataja asetäitja kindralmajor Indrek Sirel. HMS St Albansi saatsid Vanasadamasse jõudmisel Eesti Mereväe laevad, Ugandi pardal jõudis sadamasse mereväe juhataja Jüri Saska. Ugandi jäi Vanasadamasse Briti laeva kõrvale.
Briti suursaadiku Theresa Bubbeari sõnul tunneb ta uhkust, et Ühendkuningriik sai ajaloolisel hetkel Eestile abi pakkuda. „Selle aasta jooksul mööda Eestit rännates ning Eesti inimestega suheldes olen veel rohkem mõistnud ja tunnetanud, kui oluline oli see hetk Eesti ajaloos ning kui tugev ja kestev on meie riikidevaheline sõprussuhe, mis aastal 1918 alguse sai,“ rääkis Bubbear.
„HMS St Albansi jõudmine Tallinna on märgiks sellest, et nii nagu 100 aastat tagasi, on Ühendkuningriik endiselt Eestiga, ning ka järgmise 100 aasta pärast seisame õlg õla kõrval sama kindlalt,“ lisas suursaadik.
The Royal Artillery Band Rakvere Spordihallis marsisammul musitseerimas.
Foto: Ain Liiva