Täiskasvanud õpivad – kaunitest kunstidest ettevõtluseni
|Sel nädalal peetakse üle Eesti 25. korda Täiskasvanud Õppija Nädalat (TÕN), mille raames tunnustatakse ka maakonniti tublimaid täiskasvanud õppureid ja nende koolitajaid.
Katrin Uuspõld
Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni Andrase juhatuse liige ja Lääne-Virumaa täiskasvanute koolitajate töötoa koordinaator Tiia Murulaid märkis Lääne-Virumaa tunnustusüritust avades, et Täiskasvanud Õppija Nädal võib tunduda propagandana, aga tegelikult tegutsetakse aastaringselt. „Õppiv inimene on õnnelikum. Kui ta on õnnelikum, on ta ka vabam, parem, loovam. Sellist ühiskonda ja eelkõige sellist maakonda me tahame,“ ütles Murulaid.
Lääne-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Einar Vallbaum viitas, et täiskasvanute õppimine võis 25 aastat tagasi tekitada hämmeldust, kuid nüüd on see iseenesestmõistetav. „Isegi kui ostad uue telefoni, pead õppima sellega ümber käima,“ tõi ta näiteks.
Täiskasvanuhariduse koordinaator Tiiu Säbeli sõnul esitati tänavu Lääne-Virumaal tunnustamiseks 14 täiskasvanud õppijat. „Selle 25 aastaga, mil TÕN on tegutsenud, on märgata, et järjest rohkem julgetakse oma tutvusringkonnast, kogukonnast esitada tublisid tegijaid, õppijaid. Märkamine ei ole häbiasi, märkamine on hoolimine. Ning kui nähakse, et tema sai hakkama, annab see innustust teistelegi,“ selgitas Tiiu Säbel. „On kasvanud üldine teadlikkus elukestvast õppest, et ehk õppida võib igal ajal ja vanuses. Nõuab pingutust, kuid tasub hiljem kuhjaga ära.“
Tänavune Lääne-Virumaa õppija laureaat on Maren Rits, kes õppis Taltechi Avatud Ülikooli Toitlustuskorralduse Akadeemias. „Olen olnud kogu elu kokk ja peakokk, aga kuna praegu on kogu Sagadi restoran minu juhtida, siis läksin end harima – et ise teada ja teiste käest nõuda,“ rääkis Maren Rits. „Palju on elu jooksul õpitud ja kogetud, aga kui saad pitseri, et see on õige tee, mine edasi, ja saad uusi teadmisi lisaks, siis üks täiendab teist.“
Maren Rits on Sagadi mõisa peakokk ja tänaseks ka restoranijuht. Samuti on ta Eesti Peakokkade Ühenduse ja võrgustiku Põhja Eesti Kohalik Toit liige ning on teenindanud ka Eesti presidenti.
Maren Ritsi õppejõud Ritta Roosaar Taltech Avatud ülikoolist iseloomustas teda kui väga eeskujulikku õpilast. „Kui ta midagi ette võtab, teeb selle ära. Kui palju peab inimesel olema tahtmist, et elada Pärnus, töötada Sagadis ja tulla Tallinnasse kooli. Tal peab olema väga tugev sisemine motivatsioon ja tahtmine,“ iseloomustas Roosaar.
Pensionär Silvi Kleesmaa võttis vastu eripreemia „Eeskujulik elukestev õppija“. Naine on erialalt maaler ning töötanud ehitustel. „Värvimine mulle meeldib, sellepärast meeldib mulle ka maalimine – nii loodust kui inimesi,“ märkis Silvi Kleesmaa. „Kui midagi ei tee, siis jääd nagu seisma ning aeg läheb mööda.“ Ta on varem käinud joonistustundides Rakvere kunstikoolis Athena ning võtnud kursusi Juhan Kunderi rahvakoolis, kus jätkab praegugi akvarellitundides ning ootab akrüülmaalikursust.
„Kui on ka midagi muud, saviring näiteks, siis võtan ikka osa, olen ametikoolis võtnud ka savikrohvimise kursuse, novembris tuleb dekoratiivvärvimine,“ loetles õpihimuline proua.
„Meie rahvakooli inimeste jaoks on juba põnev see hetk, kui kuulutame välja järgmise kursuse. Küsimus on alati õhus: „Kas Silvi ka sel korral ennast kursusele registreerib?“ Ta naudib enesetäiendamist ja vaatamata elukohale Kadrinas, tuleb ta Rakverre kohale nii õhtul kui nädalavahetusel,“ iseloomustas rahvakooli juhataja Janne Pärlin.
Kristi Teedla ja Karmela Otsmaa said tänavu eripreemia ettevõtlikkuse eest. Nimelt lõid nad K&K Magusanurk OÜ, mis on edukalt käima läinud. „Oleme omavahel igatepidi seotud, meie mehed on vennad ja ise oleme omavahel sõbrannad, meie lapsed on ühevanused, käivad koos lasteaias,“ iseloomustas Karmela Otsmaa.
Kui neil sündisid lapsed, hakati igakuiselt minisünnipäevasid tähistama ja selleks puhuks kooki küpsetama. „Tundus, et õnnestub hästi. Mina olin õppinud eelnevalt makroone tegema, vaikselt täiendasime end edasi, kuni üks pereliige ütles, et mis te niisama teete, tehke ettevõte. Esimene mõte oli, et mis nüüd meie. Aga läbi mõeldes ja aru saades, et palgatööle minna ei tahaks, jõudsime töötukassase, saime teada, et ka kahepeale saab taotleda ettevõtlustoetust. Võtsime ette kõige mahukama ja meie jaoks vajalikuma koolituse, tegime äriplaani ning saime toetuse. Meil on seni ülihästi läinud, oleme väga rahul,“ rääkis Karmela Otsmaa.
Naised rendivad Rakveres kondiitritöökojas ruume, nädalavahetused on neil kõige kiiremad tööajad. „Tänavu on olnud suuremad tellimused pulmalaudade näol, muul ajal on põhiline toode tort,“ ütles Kristli Teedla.
Lääne-Virumaa koolitaja laureaadiks tunnistati Helge Alt Puhastusekpert OÜ-st. „Talle on väga oluline, kuidas õpilane ennast tunneb ja ta aitab igaüht nii palju kui võimalik ja tema võimalik on 150%. Ta teab, mida teeb ja oskab seda teistele edasi anda,“ seisis tema iseloomustuses. Helge Alt on ka mitmete puhastusvaldkonna raamatute autoriks, retsensendiks ning avaldanud hulgaliselt koristusalaseid artikleid.
Lääne-Virumaa laureaadid 2022
Õppija laureaat – Maren Rits
Koolitaja laureaat – Helge Alt – Puhastusekspert OÜ-st
Õpiteo laureaat – Venevere Haridus- ja Kultuuriselts, „Kogukonna kujundamine õpikeskkonnaks“
Õppijasõbralikuma tööandja laureaat – Egesten OÜ
Eripreemiad 2022
Õppijasõbralikuma tööandja eripreemia 2022 „Kokkuhoidev arenev meeskond“ – Puhastusekspert OÜ
Lääne-Virumaa õppija „Motivatsiooni eripreemia“ – Ahto Strauss
Lääne-Virumaa õppija „Eripreemia ettevõtlikkuse eest“ – Kristi Teedla ja Karmela Otsmaa (K&K Magusanurk OÜ)
Lääne-Virumaa õppija eripreemia „Õppiv perekond“ – Kalev ja Kristel-Karin Kirsipuu
Lääne-Virumaa õppija eripreemia „Eeskujulik elukestev õppija“ – Silvi Kleesmaa
ETKA Andrase tänukiri läks Lea Lehtmetsale Lääne-Virumaa Keskraamatukogust – täiskasvanuharidusse panustamise eest