Täiskasvanud õppijate nominente esitati rohkem kui kunagi varem
|Värskelt Lääne-Viru aasta õppija tiitli saanud Signe Puusepp ütleb, et tänavu on tema jaoks eriline aasta, sest suvel valiti ta aasta tugiisikuks. Parim koolitaja Meelis Rebane õpetab infotehnoloogiat ja innustab täiskasvanuid koolipingis. Maakonna õpitegu on aga selline, mis loodetavasti aitab koolituste kaudu paljudel lapsevanematel end ja oma last paremini mõista.
Katrin Uuspõld
MTÜ Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni Andras 30-aastaseks saamise auks korraldati kolmapäeval Rakveres minikonverents „Õnneks on vaja õppida“ ning täiskasvanud õppija nädala raames tunnustati nominente.
Tänusündmuse korraldasid asjaosalistele Lääne-Viru Omavalitsusliit ja ETKA Andras. Tiitlitega pärjati neljas kategoorias: õppija, koolitaja, õpitegu ning õppijasõbralikum tööandja.
„Tänavu esitati nominente palju rohkem kui varasemalt – 26. Selle üle on väga hea meel!” ütles Tiiu Säbel, kes on koos Tiia Murulaidiga ettevõtmist eest vedamas.
Kes teeb, see jõuab
Lääne-Virumaa õppija laureaat 2021 on Signe Puusepp, kes on sel õppeaastal lõpetamas gümnaasiumihariduse omandamist ja samal ajal töötab Ferdinand von Wrangelli nimelises Roela lasteaed-põhikoolis tugiisiku, klassijuhataja, majahoidja ja ringijuhina.
Omal ajal jäi noorel naisel Rakvere ametikoolis koka eriala pooleli, sest sündisid lapsed. Nende kõrvalt läbis ta töötukassa kaudu klienditeenindaja kursused ja töötas sel alal paar aastat. Kui elu tõi võimaluse minna robootikaringi juhendaja kursustele, siis sellest ta ka kinni haaras. „Terve me pere on tehnikahuviline, meile meeldib nokitsemine, programmeerimine, IT-teemad. Läbisin kursused ja tegelen robootikaga nüüd koolis ja lasteaias. Järjest rohkem meeldis mulle lastega tegutseda, problemaatilised lapsed kõnetavad mingi kõige rohkem, saan nendega hea kontakti,” rääkis Signe Puusepp, kes on läbinud ka tugiisiku koolituse ning on nüüd ühele lapsele toeks.
„See aasta on olnud mulle eriline, suvel tunnustati mind üle-eestilise tiitliga aasta tugiisik 2020, on olnud ka teisi märkamisi ja nüüd siis maakonnas õppija tiitel. Südames tekitab sooja tunde see, et sind tunnustatakse,” rääkis Signe Puusepp.
Kuidas aga kõike seda jõuda? Õppija tiitli laureaat kostab, et ega muud, kui aega planeerides. „Kui ei oleks toetavat tööandjat ja pere, siis ei jõuakski,” ütleb naine, kes on ka 9- ja 12aastase lapse ema. Tema hommikud algavad kell kuus, töökohustusi jagub kella viieni, siis on kodused toimetused ning hilisõhtul tegeleb ta oma õpingutega.
„Seni on tulnud kõik justkui jooksvalt. Praegu on minu siht see, et kui olen saanud keskhariduse, siis tahan edasi minna õppima pedagoogika valdkonnas,” ütles maakonna õppija 2021 Signe Puusepp.
Tugi lapsevanematele
Lääne-Virumaa õpitegu 2021 on „ICDP nõustajate koolitus kogukonna hüvanguks“. Tegemist on rahvusvahelise lastevanemate nõustamise programmiga ICDP (International Child Development Program), mis on rakendunud enam kui 30 riigis üle maailma ning mida soovitavad ametlikult nii UNICEF kui WHO.
Koolituse läbinuid on kokku kuus, üks neist, Jäneda kooli direktor ja õpetaja Ülle Oru, selgitas, et kuna Tapa vald on teinud varasemalt sotsiaalvaldkonnas palju koostööd norrakatega, siis tekkis nüüd võimalus osaleda selles programmis Erasmuse rändepojektina.
„Norras on see riiklikult rahastatud koolitusprogramm, juba lasteaialaste vanematele hakatakse seda tarkust jagama, samuti läbivad selle lasteaiaõpetajad,“ rääkis ICDP koolituse läbinud Tapa gümnaasiumi sotsiaalpedagoog Siiri Klasberg.
Klasbergi sõnul on koolitus kasulik kõigile lapsevanematele. „Õpetajad võivad koolis kasvõi pea peal seista, aga kui kodus ei ole lapsevanematel mõistmist, ei aita miski. Me püüame lapsevanema maailma muuta, et ta läbi kaheksa kohtumise saaks paremini aru oma lapsest,“ rääkis Ülle Oru.
Esimesed pilootkoolitused on neil Tapa vallas lastevanematele, lasteaedade ning koolide töötajatele tehtud ning tagasiside on olnud hea.
„Koolitusel me ei ütle, kuidas vanemad peaksid käituma, vaid aitame neil mõista oma lapsepõlve, märgata, mis sealt oma lapsele on edasi kandunud. See on pigem vestlusring,“ kirjeldas Ülle Oru.
„See on jõustamine, et lapsevanem leiaks endas ressursi toime tulekuks. Ühes grupis on kaks koolitajat ja kaheksa lapsevanemat ning kõik on võrdsed, ka koolitajad jagavad oma kogemusi, me ei ole õpetajad, vaid grupi liikmed,“ selgitas Siiri Klasberg programmi, mis täiendab seni Eestis lapsevanematele kättesaadavaid võimalusi Gordoni perekooli ja Imelised Aastad programmi näol.
Lääne-Virumaa koolitaja laureaat 2021on Tallinna tehnikakõrgkooli õppejõud Meelis Rebane, kes õpetab infotehnoloogia aineid andme- ja tekstitöötlusest kuni andmebaaside halduseni, on kõrgkoolis tegev sotsiaalvaldkonna projektides ja didaktika uurimisrühmas ning on ärgitanud paljude täiendkoolitustel osalejate huvi edasiõppimise vastu.
Lääne-Virumaa tööandja laureaat 2021 on Kunda Südamekodu.
Eripreemiad 2021:
Karjääri kujundamine: Merike Tõnnis töötab praegu Rakvere haiglas hankehaldurina. Läbinud Kunderi rahvakoolis inglise ja vene keele kursused ning leidnud õppimisvõimalusi ka mujalt. Kui ta parajasti kursustel ei käi, õpib iseseisvalt.
Rõivatööstusest digipädevusse: Oksana Lesment lõpetas 2020 rõiva- ja tekstiiliala ressursikorralduse Tallinna Tehnikakõrgkoolis, õppis erialast inglise keelt, varasem haridus on IT-valdkonnas.
Kannapöörde tegemine: Jelena Uustal asus eelmisel sügisel õppima Tallinna Tervishoiu kõrgkoolis õenduse eriala. Varasemalt on tal haridus majandusarvestuse valdkonnas, ta on töötanud klienditeeninduses.
Digivedur: Ülle Juuse-Tumak on Kunda Ühisgümnaasiumi õpetaja, kes korraldab sisekoolitusi ning nõustab valla asutusi eelkõige digitaalsete keskkondade osas.
Praktik koolis: Vaido Vaher on Teknos OÜ arendusjuht ja õpetab Rakvere Ametikoolis tööstuslike metalltoodete eriala.
Kultuuride lõimumine: Ursula Einmann on laia silmaringiga ja missioonitundega eesti keele õpetaja nii vene kui inglise keele baasil. Lisaks keeleõppele väärtustab Ursula eesti kultuuri, korraldab keeleklubisid ja on suur käsitöösõber.
Töötajate arengu toetamine: Imastu Hooldekodu korraldab koostöös Tallinna Tehnikakõrgkooli Teenusmajanduse Instituudiga koolitusi hooldajate tööks vajalike oskuste ja teadmiste omandamiseks ning kinnistamiseks.