Tallinn avas vastuolulise linnapoe

linnapood

Tallinnas Lasnamäe turul avati kolmapäeval Tallinna Linnapood (Lipo), kus linn kui kaupluse omanik lubab peamisi toidukaupu müüa Tallinna kõige odavamate hindadega. Ajutise ja lühiajalise lepingu põhjal varustab kauplust toidukaupadega Lääne-Virumaa firma OG Elektra.

Aivar Ojaperv

Tallinna linnapea Edgar Savisaar märkis pidulikul avamisel, et linn on valmis saanud täiesti uudse ja rahvale olulise hinnavõidu tagava kaupluse. „Kaks aastat tagasi avasime siinsamas Lasnamäe turu. Lootsime pakkuda kohalikele kvaliteetset eestimaist kaupa,“ vahendas Raepress Savisaare sõnu. „Me ei näinud siis ette, et tegelikult vajavad inimesed ennekõike taskukohast kaupa. Seetõttu tegime oma plaanid kiiresti ümber ja otsustasime, et ainus võimalus hindu kontrolli all hoida on teha linnale oma pood. Linnapoes võite kindlad olla, et siin on linna kõige soodsam toidukorv. 30 toidukaupa ning neli esmatarbekaupa on selles kaupluses pidevalt ja kõigile ostjatele 10-15 protsenti soodsamad. Lähiajal käivituvad ka linna ühiskaardi ehk rohelise kaardi kampaaniad, mis annavad kaardiomanikele veelgi lisasoodustusi.“

Esimesed kümme päeva makstakse peale

Keskerakonna ja selle juhi Edgar Savisaare poliitilised oponendid on linnapoe avamist nimetanud populismiks, samuti majandustavade eiramiseks, sest müüdava kauba hind ei kujune mitte vabal turul, vaid on fikseeritud. Kahtlustatakse, et Tallinna linn hakkab kaupadele peale maksma, kui tarnijalt ei õnnestu soovitud hinnaga kaupa sisse osta.

Tallinna linn on kinnitanud, et 21.-31. maini müüb Lipo oma tooteid sisseostuhinnast kuni 15 protsenti odavamalt, kuid edaspidi, n-ö. tavalisel ajal võib Tallinna ettevõtlusameti käskkirja kohaselt riigihanke hinna läbi korrutada koefitsiendiga kuni 1,5.

Linnapoodi hakkab pidama linnaasutus Tallinna Turud, sest ühtegi eraisikust operaatorit ei õnnestunud konkursil leida, kirjeldas on-line-portaal Delfi. Kaupade müügihind kujuneb riigihanke ostuhinna ja linna määratud koefitsiendi korrutise tulemusena.

Tallinna Turgude direktor kinnitab Lipo kaupade jaemüügihinnad käskkirjas määratud koefitsientide alusel, arvestades eesmärki pakkuda tarbijale soodsaimate hindadega ostukorvi Tallinnas, lisas Delfi. Jaemüügihindade määramise aluseks on Tallinna ettevõtlusameti hinna- ja tarbijakaitse osakonna analüüs ostukorvi hinnale Tallinna suuremates jaemüügikauplustes, selgub Tallinna linna kehtestatud korrast.

Ajaleht Pealinn kirjutas, et Lipos hakatakse kõige odavamalt müüma järgnevaid toidukaupu: piim, kohupiimapasta, keefir, hapukoor, või, viilutamata juust, leib, sai, makaronid, nisujahu, riis, manna, toiduõli, peensuhkur, jahvatatud oakohv, must pakitee, viiner, keeduvorst, kodune hakkliha, jahutatud veisesupikogu, jahutatud searaguu, jahutatud sea abatükk kamaraga, jahutatud broilerikoivad, kartul, peet, porgand, valge peakapsas, mugulsibul, õun, kanamunad, tualettpaber, hambapasta, pesupulber, nõudepesuvahend. Kui palju aga nende eest küsitakse, artikkel ei täpsustanud.

Linnapoodi varustab OG Elektra

Hankekonkursi võitnud OG Elektra omanik Oleg Gross ütles, et tema on ettevõtja ega taha sekkuda poliitilistesse sõnelustesse. „Kogu maailm abistab nõrgemaid,“ kommenteeris ta, „ja see on valikute küsimus, kuidas seda teha. Tallinna linn otsustas linnapoe kasuks. Miks, seda küsige linnavolikogult.“

Gross täpsustas, et OG Elektra kui varustajaga sõlmitud leping on esialgu ajutine. „Toidukaubanduses on pikaajalist tarnijat riigihankega väga raske leida,“ rääkis ta. „Ettevõtja ei taha avatud turumajanduse tingimustes fikseeritud hindadega hangetel osaleda ega lepinguid sõlmida. Ma ju ei tea, kui palju maksab kartul, sibul, porgand, suhkur kuu aja pärast või septembris. Minu teada korraldas Tallinn kaks hanget juba varem, kuid eelmainitud põhjusel kukkusid need läbi. Kolmandal, lühikeseks perioodiks mõeldud hankel, otsustasin oma ettevõttega osaleda ja võitsin.“

„Ärimees jääb ärimeheks – suurt kasumit OG Elektra selle lepinguga ei teeni, kuid kahjudega me loomulikult ka ei kauple,“ ütles ta. „Kuidas Tallinna linn hinnapoliitikat kujundab ja millise lõpphinnaga kaupa müüakse, see on juba nende asi.“

Gross lisas, et kaup tellitakse ja tarnitakse hanketingimustes ette nähtud nimekirja alusel, kaubaartikleid on umbes 30, kuid millise tootja toodangut OG Elektra kasutab, see on vaba. „On nii meie ettevõtte omatoodangut, Eestis toodetud toidukaupa kui ka välismaalt sisse toodud kaupa,“ lausus ta.

Oleg Gross ei arvanud, et fikseeritud hindadega kauplus kogu Tallinna toidujaekaubanduse turgu mõjutab ja hinnasurve tekitab, kuigi ka tema enda Grossi Toidukaupade märki kandvad kauplused tegutsevad vast avatud linnapoe läheduses. „Nagu mainitud, on see eeskätt sotsiaalne projekt. Kaubavalik on Lipos väike, usun, et kauplust hakkavad külastama peamiselt vähekindlustatud inimesed, kes jätaksid suuremad ostud suurtes marketites nagunii tegemata.“

Foto: Rahvamass Lipo avamisel tõestas, et kauplus oli oodatud. Oma ostu sooritas ka Tallinna linnapea Edgar Savisaar. Foto: Raepress