Tapal toimub taas takistusjooks
|Teistkordselt korraldatakse Tapa linnapäevade raames isevärki ekstreemjooksu „Battle for Tapa“, kus kohtuvad militaar- ja tsiviilmaailm.
Liisi Kanna
Sel nädalavahetusel toimuvatel Tapa linnapäevadel leidub tegevusi väga erinevate huvidega inimestele. Kultuurikava, laada ja kodukohvikute kõrval pakutakse mitmekesist sportlikku tegevust. Reedel toimub pumptrack’ivõistlus noortele ning mõõtu võetakse kettagolfis, pühapäeval peetakse rannavolle turniiri ja kanuurallit.
Laupäeval saavad aga veidi ekstreemsema sportliku tegevuse huvilised osa võtta takistusjooksust „Battle for Tapa“. Tapa valla kultuurispetsialist Indrek Jurtšenko rääkis, et tegu on eripärase üritusega, mille sarnast näiteks Baltimaades teist ei leia.
„Korraldame takistusjooksu teist aastat. Mullu oli koos lastega umbes 400 osalejat,“ märkis Jurtšenko. Ta lisas, et eelmisel aastal tuli osalejaid viiest riigist, kuid tõdes samas, et tänavu kaugemalt tulijaid koroonaviiruse tõttu ilmselt nii palju ei ole.
„Ka organiseerima hakkasime suhteliselt viimasel hetkel, ei teadnud ju, kas ja kuidas teha saab,“ nentis Jurtšenko, lisades, et kui ka tänavu jooks veidi tagasihoidlikumalt toimub, siis pikemas plaanis loodetakse sellest kujundada vägev traditsioon.
Ekstreemjooksu idee algataja, kaitseväelase Aleksandr Afanasjevi üheks ajendiks oli samuti just Tapale uue ägeda sündmuse loomine. „Olen Tapalt pärit, see on väike linn ja siia oli tarvis midagi põnevat tuua, mainet kujundada,“ rääkis Afanasjev.
Idee tekkis oma kogemuste põhjal. „Olen pikalt kaitseväes olnud ja ise patrullvõistlustel käinud ehk sarnast asja teinud,“ lausus Afanasjev. „Aga mitte päris nii, sest patrullvõistlused on militaarsed,“ jätkas ta.
Jooksu muudabki eripäraseks, et kombineeritud on militaar- ja tsiviilolud. Vormikandjate kõrval saavad mõõtu võtta tsiviilriietes tavakodanikud. „Tsiviilisikud ja kaitseväelased jooksevad ühel rajal. Minu huvi oli kaitsevägi ja tsiviilmaailm kokku viia,“ selgitas Afanasjev ürituse ellukutsumise peapõhjust.
Jooksu ülesehituse taga ongi ühises MTÜ-s Spordiklubi Stev tegutsevad Aleksandr Afanasjev ning Anatoli Butšenkov. „Takistused on erinevad, nii looduslikud kui tehislikud. Jooks läheb läbi Männikumäe, krossiraja, aga ka kaitseväe harjutusala. Need kolm ala ise annavad piisavalt takistusi, pluss sinna juurde ehitatud, seinad, heinapallid, rehvide tassimine jne,“ tutvustas Afanasjev.
Spordiüritus algab lastejooksudega, keskpäevast algavad stardid 15-kilomeetrisele punasele rajale ja viiekilomeetrisele rohelisele rajale. Kui 60 takistusega punane rada on mõeldud tõsistele harrastajatele, siis lühemast 25 takistusega distantsist julgustab Afanasjev osa võtma ka neid, kes varem takistusjooksudel käinud ei ole. „Viiekilomeetrine rada ongi mõeldud ikka tunde kätte saamiseks. Tulge proovige!“ kutsus idee autor.
Afanasjev nentis, et eelmisel aastal oli tagasiside väga positiivne. „Just sellepärast, et erineb teistest jooksudest. Kaasaarvatud selles osas, et tsiviil- ja kaitseväe maailm on kokku viidud,“ sõnas ta.
Idee autor toonitas, et spordiüritus on eriline ka just läbiviimise poole pealt, sest kaasatud on erinevad organisatsioonid – kaitsevägi, Tapa vallavalitsus ja spordikool ning mittetulundusühing.
Indrek Jurtšenko kiitis samuti omavahelist koostööd. „1. jalaväebrigaad on väga hea koostööpartner,“ tunnustas kultuurispetsialist, tuues takistusjooksu kõrval suure ühisettevõtmisena välja Tapa vabastamise näidislahingu möödunud aasta alguses. „Brigaadi kohalolek loob meile lisavõimalusi. Järgmisena korraldame ühiselt Porkuni vennatapulahingu mälestuspäeva,“ lisas Jutršenko.
„Igapäevaselt teeme tähtpäevadel koostööd. Need pole suured asjad, aga see-eest olulised. Sini-must-valged üritused, mis vabariigi väärtusi kannavad,“ sõnas kultuurispetsialist.
Mullune takistusjooks. Foto: “Battle for Tapa”