Tugitöötajad hakkavad erivajadustega inimesi tööle aitama

IMGP9412

Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu (VIROL) projekt sai Euroopa Sotsiaalfondist üle 290 tuhande euro toetust. Tänu sellele hakkavad aprillist maakonnas tööle 15 tugitöötajat.

Liisi Kanna

Sügisel esitas VIROL Euroopa Sotsiaalfondi meetmesse „Tööturul osalemist toetavad hoolekandeteenused“ projekti „Erivajadustega inimeste tugiteenuse parendamine Lääne-Virumaal“. Projekti kogumaksumuseks on veidi üle 375 600 euro ning toetust küsiti 291 000 euro mahus.

Rahastamisotsused selgusid jaanuari lõpus. „Projekt sai toetuse täies mahus, nii nagu soovisime,“ rõõmustas sügisel projekti konsulteerinud tänane Rakvere sotsiaalosakonna juhtaja Kersti Suun-Deket. Kohalike omavalitsuste (KOV) omaosaluseks jäi 84 611 eurot, nagu algselt plaanitud. See teeb veidi üle 5 600 euro omavalitsuse kohta.

Tugitöötajast olid huvitatud kõik KOVid peale Rägavere, see-eest saab Rakvere linn võimaluse palgata kaks inimest.

VIROLi tegevjuht Sven Hõbemägi nentis, et taotlemise protsess kulges ladusalt. „Kaks korda esitati järelepärimine, aga need oli pigem nö kosmeetilised täiendused.“

Kokku sai toetust 12 projekti. „Liite oli esitajate hulgas kolm. Selliseid projekte, kus kaasatud nii suur osa maakonnast, rohkem aga ei olnud,“ täpsustas tegevjuht.

Koordinaatori konkurss

„Tugitöötajate leidmisega tegelevad omavalitsused ise ja töötajad jäävad nende palgale tähtajalise lepinguga kuni 31. jaanuarini 2019. Paljud omavalitsused on juba hakanud mõtlema tugitöötajate otsimise peale,“ kommenteeris Suun-Deket. „Otsus rahastamise kohta tuli alles jaanuari keskel ja seetõttu lükkus kogu tegevuskava kaks kuud edasi, seega projekt kestab 1. märtsist 2017 kuni 28. veebruarini 2019.“

Suun-Deketi sõnul peaksid tugitöötajad alustama 1. aprillist ning nende otsingud ei ole veel päriselt alanud. Küll aga on täie hooga käimas konkurss leidmaks koordinaatorit, kes peaks tööd alustama 1. märtsist.

Koordinaatori ametikoha konkursi kuulutas välja VIROL. „Teisipäeval toimuvad vestlused,“ rääkis Hõbemägi. „Avaldusi laekus vaid kolm, kaks jäid sõelale.“

Koordinaatori ülesanneteks on aruandluse esitamine, tugitöötajatega suhtlemine ja nende nõustamine jne.

Tugitöötajate ülesanded

KOVid saavad ise otsustada, kas kasutavad tugiisiku- või koduhooldusteenust. „Koduhooldaja toetab täiskasvanud erivajadustega inimest kodus, et lähedased saaksid tööle minna. Käib apteegis, poes jne. Tugiisik võtab aga piltlikult öeldes inimese käekõrvale ja aitab tal tööd leida, käib temaga näiteks töötukassas,“ selgitas Hõbemägi erinevust. „Omavalitsus saab vastavalt vajadusele neid tegevusi kombineerida.“

Üks tugitöötaja jõuab tegeleda keskmiselt kuue kuni kümne inimesega. „Kahe aastaga peaksime jõudma selleni, et 120 inimest saaksid toetatud,“ tõi tegevdirektor välja loodetava tulemi.