Turvaline tehing internetis on võimalik, kui järgid neid soovitusi
|Ääretult mugav ja lihtne on teha kodus diivanil istudes oma uue mööbli tellimus, osta e-poest uusi riideid või valida välja lemmik mobiiltelefoni brändi kõige uuem mudel, mis kohe-kohe on poelettidele jõudmas. Kui tihti sa selliseid oste ja valikuid teed, mis viivad sind krediitkaardi järgi haarama ja sama kaardi andmeid e-poe veebilehele sisestama? Kas oled alati eelnevalt veendumusele jõudnud, et tegemist on tõesti turvalise ostukeskkonnaga veebis? Kui juhtud nende inimeste hulka kuuluma, kes alati pole osanud selgusele jõuda ostukeskkonna turvalisuse suhtes, siis selles artiklis rulluvad lahti mõned head soovitused, mis edaspidi aitavad lihtsamini turvalisuse aspektid tuvastada ükskõik millise veebipoe või muu keskkonna puhul, mis aeg ajalt võib isikuandmeid ja krediitkaardi teavet küsida.
Selleks et käesoleval artiklil oleks ka praktiline väärtus olemas ja saaksid koheselt oma uued teadmised rakendada ja kinnistada, siis toome siin ühe online kasiino näite, milleks on Posido veebileht: https://posido.com/ee/. Kui oled artikli lugemisega lõpule jõudnud, siis haara sellest teadmiste proovile panemise võimalusest. Uuri seda veebilehte lähemalt ja püüa leida kinnitust, kas tegemist on turvalise online hasartmängu keskkonnaga. Asume nüüd asja juurde.
Turvaline internetiühendus ja privaatne nutiseade
Asudes interneti keskkonnas oste tegema, soovitame esmalt veenduda, et oled üksinda ja sinu ekraani ei saa piiluda kõrvalised isikud. Samuti tasub vältida ostude tegemist avalikult kasutatavates seadmetes. Enamasti on ühisarvutid kasutusel raamatukogudes. Kuna taolistes arvutites saavad veebisaidid sisselogimise teavet salvestada, siis järgmise kasutaja jaoks võivad sinu andmed kättesaadavaks muutuda. Sa võid küll avalikust arvutist korrektselt välja logida, kuid hoolimata sellest säilib oht, et installitud on nuhkimis vara, mis jätab meelde klahvivajutused, tekitab ligipääsu paroolidele, kasutajanimedele, isiklikule teabele ja krediitkaardi andmetele.
Oluliselt turvalisem on kasutada isiklikku tahvelarvutit või sülearvutit, kuid ka siin juhime tähelepanu nõrkadele kohtadele. Kasutades isiklikke nutiseadmeid läbi avaliku WiFi-ühenduse saab siiski tekkida isiklike andmete varastamise oht. Selle olukorra vältimiseks soovitame kasutada ainult privaatset WiFi-ühendust. Lisaks on võimalik kaaluda VPN-i ehk virtuaalse privaatvõrgu tellimist, mis võimaldab sinu andmed krüpteerida. Taoline lisavõimalus loob täiendava turvakihi nii avalikele kui ka privaatsetele internetiühendustele.
Tutvu veebikeskkonnas oleva infoga ja veebiaadressiga
Kui juhtub, et saad e-maili, kus on toodud veebisaidi link, siis soovitame sellele mitte klikkida. Soovides teha oste turvaliselt on vaja avada oma arvutis veebibrauser ja sinna sisestada ise õige veebiaadress, mille kaudu saate ostmise protsessi läbida. Kui sa õiget veebiaadressi ei tea, siis saad teha otsinguid veebis kaupmehe nime otsingu sõnana kasutades ja selle kaudu jõuda õige veebiaadressini. Sellise taktikaga on võimalik kaitsta end potentsiaalsete andmepüügi rünnakute eest. Nende rünnakute raames püüavad petturid kasutada ametliku välimusega logosid ja e-posti aadresse, mille abil tahavad välja petta sinu isiklikud andmed.
Viimase tegevusena enne kassalehel krediitkaardi andmete sisestamist, vaata veelkord veebisaidi internetiaadress üle igaks juhuks, kui kogemata jäi miskit kahe silma vahele ja sattusid petturite poolt loodud ebaturvalisele veebisaidile, mis näeb küll välja nagu kaupmehe oma, kuid tegelikult on asi petlik.
Oska teha eeluuringuid
Juhul, kui kaupmees on vähe tuntud, siis on soovituslik läbi viia eeluuring, mis aitab selgusele jõuda veebikeskkonna turvalisuse osas. Tehes kaupmehe nimega otsingu mõnes otsingumootoris võid hõlpsasti leida kasulikku infot. Näiteks on hea teada, milliseid arvustusi on sotsiaalmeedias avaldatud, millist infot kaupmees avaldab ise oma avalikul veebilehel ning taoline infootsing aitab jõuda ka kaebusi kajastava infoni.
Vahel võib taolise infootsingu läbiviimine kujuneda keeruliseks, kui internetis surfamine kindla info otsimisel niivõrd käe sees olev tegevus ei ole. Õnneks on olemas palju tublisid raamatukoguhoidjaid, kes rõõmustavad selle üle, kui saavad sind veebipõhise infootsingu tegemisel toetada ja abistada. Vahel piisab ka mõne pereliikme poole pöördumisest, kes seda googeldamise värki paremini tunneb ja oskab.
Soovime sulle edukaid eelinfo otsinguid ja turvalisi internetioste!
„Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!”