Uhh, halb hingeõhk!

Aeg lendab kiirelt, mistõttu meie reis on jõudnud juba viiendasse peatusesse. Sellel korral räägin salakavalatest hambahaigustest, moodsate nimedega gingiviit ja parodontiit, mis ravimata jätmisel võivad lõppeda terve hamba väljalangemisega.

Helina Schmidt-Qasim

Igemepõletiku päritolu

Gingiviit (gingiviit) ehk igemepõletik tekib kõigil, kui hamba pinnale koguneb igemepiirini bakteriaalset kattu (biokile), st hambakattu. Kui suuhügieen on ebapiisav ilmneb sõltuvalt individuaalsest vastuvõtlikkusest igemete veritsemine umbes 1–2 nädala jooksul. Tegelikult on põletikust põhjustatud igemete veritsus organismi kaitsereaktsioon bakterite põhjustatud ärrituse vastu. Hambakatu põhjustatud igemepõletik on levinud probleem nii lastel kui ka täiskasvanutel.

Lisaks tavapärasele igemepõletikule on teada mõned haigusseisundid, mille puhul tekib igemepõletik ka ilma suure hambakatuta. Neist levinuim on nn raseda igemepõletik, mis on põhjustatud hormonaalsetest muutustest raseduse ajal. Igemepõletiku sümptomid on kõige tugevamad raseduse keskmisel trimestril.

Igemepõletik avaldub kõige sagedamini verejooksuna hammaste harjamisel. Kui bakteriaalset kattu regulaarselt ei eemaldata, kivistub see süljes olevate lubjasoolade mõjul hambakiviks, mille eemaldab hambaarst või suuhügienist vastuvõtul.

Igemehaigus, isegi kaugele arenenud staadiumis, on tavaliselt asümptomaatiline, kuid seda on võimalik avastada suutervise kontrollis.

Igemepõletiku sümptomid

Igemepõletiku korral on teie igemed punased, paistes, tundlikud ja veritsevad kergesti näiteks hambaid pestes. Kui unustate mitmeks päevaks hambaid pesta, hakkab põletik tekkima kõikjal igemepiiril. Kui harjamine on regulaarne, aga hamba vahede puhastamine mitte, tekib hammaste vahelt igemeverejooks. Lisaks võib olla suus halb maitse ja lõhn.

Sõnum suitsetajatele! Seda ehk teab igaüks, et suitsetamine muudab hambad kollaseks, hingeõhu ebameeldivaks, kuid seda, et igemepõletik võib suitsetajatel märkamata jääda, teavad ehk vähesed. Suitsetamine ahendab veresooni, muudab igemete struktuuri ning soodustab igemetaskute teket, mis omakorda nõrgendab igemepõletiku paranemist. Seetõttu võib igemepõletik edenda varjatud olekus pikka aega. Kuna suitsetajatel ei tuvastata igemeprobleeme õigeaegselt, võivad need tahtmatult viia igemepõletiku progresseerumiseni ehk parodontiidini ja isegi hammaste väljalangemiseni.

Juhin tähelepanu! On teatud ravimid, näiteks epilepsia, reuma ja südame-veresoonkonna haiguste raviks kasutatavad ravimid, mis võivad põhjustada igemete hüperplaasiat ehk igemete liigakasvu. Lisaks esteetilisele ebameeldivusele võivad liigakasvanud igemed raskendada hammaste puhtana hoidmist ja omakorda põhjustada igemepõletikku. Konsulteerige antud olukorras alati oma pere- või hambaarstiga. Hambaarsti külastades tuleks kaasa võtta ajakohane raviminimekiri.

Kuidas saame igemepõletiku ise ravida?

Peske hambaid hommikul ja õhtul pehme harjaga – pöörates tähelepanu harjamise nurgale: välimised harjased jooksevad mööda igemepiiri umbes 45-kraadise nurga all, mis teeb igemepiiri puhtaks. Hambavahesid puhastage igapäevaselt hambaniidi või hambavaheharjaga (sobivaim vahend sõltub hambavahede suurusest).

Igemete veritsemist ei tasu karta, küll aga tuleks proovida veritsevat kohta mõne päeva jooksul tavalisest sagedamini puhastada. Bakteriaalse ärrituse vähenemisel peatub põletiku rahunedes ka igemete veritsus.

Igemepõletiku ravi hambaarsti juures

Kui vaatamata intensiivsele puhastamisele sümptomid nädala jooksul ei lakka, tasub külastada hambaarsti kabinetti. Mõnikord võib hambakatu kogunemise ja igemepiirilt eemaldamise raskuse põhjuseks olla hambakivi, mõni kare koht hambapinnal, lekkiv hambatäidis jne. Et eneseravi oleks edukas, eemaldab hambaarst eelnimetatud ärritavad tegurid. Ravi tulemust tuleks hinnata umbes kuu aja pärast.

Parodontiidi päritolu

Parodontiit on suuõõne põletikuline haigus, mis hävitab hamba kinnituskudesid. Haigus areneb parodontiidile kalduvatel isikutel pikaajalise igemepõletiku tagajärjel. Hambakatust moodustub hambakivi, mis on omakorda heaks pinnaseks bakterite kinnitumisele ja paljunemisele. Igemealuses hambakivis olevad mikroobid aga põhjustavad igemepõletikku. Organism püüab infektsioonist vabaneda ja hävitab koos bakteritega ka hammaste enda kinnituskudesid.

Parodontiidist põhjustatud hamba kinnituskoe kadu võib piirduda näiteks ühe hamba piirkonnaga või halvimal juhul haarata suure osa hammastest. Erinevalt igemepõletikust, mis paraneb jälgi jätmata, põhjustab parodontiit püsivaid koekahjustusi. Parodontiit on täiskasvanud elanikkonnas levinud põletikuline haigus, kuid suitsetajad ja diabeetikud haigestuvad sellesse sageli juba nooruses.

Parodontiidi sümptomid

Põletik põhjustab igemete veritsemist ja võib-olla ka mädaeritust igemetaskutest, samuti halba lõhna ja maitset suus. Tuleb märkida, et suitsetajatel võib igemete veritsus olla väike, hoolimata igemete kehvast tervisest.

Kudede hävimise edenedes haigestunud hammaste liikuvus suureneb ja võib esineda muutusi nende asendis, nt esihammaste kaldu vajumine ja hammaste vahele tekivad tühimikud. Ravimata jätmise korral põhjustab parodontiit hammaste väljalangemist ja kaugelearenenud staadiumis hambumuse muutuseid.

Haigus on selles mõttes salakaval, et see võib kulgeda ka peaaegu olematute sümptomitega.

Kuidas tuvastame parodontiidi?

Kuna parodontiit ei põhjusta alati sümptomeid, on selle määramiseks vajalik igemetasku mõõtmine, mis on osa suu tervise põhiuuringust. Kui igemetasku mõõtmise avastatakse sügavad igemetaskud, on põhjust teha röntgeniülesvõte, et tuvastada võimalik luukadu hammast ümbritsevas lõualuus.

Kuidas saame parodontiiti ise ravida?

Parodontiidihaige enesehooldus on ravi edukuse seisukohalt ülioluline. See hõlmab regulaarset ja eriti hoolikat hambapindade puhastamist hommikuse ja õhtuse harjamise teel – eriti soovitatav on hambavahede puhastamist kord päevas (soovitatavalt õhtul enne hammaste harjamist).

Kõige tõhusam vahend hambavahede puhastamiseks bakteritest on hambaniit või hambavahehari, mida on saadaval mitmes erinevas suuruses. Mõnel juhul võib enesehoolduse toetamiseks kasutada antiseptilist suuvett, kuid seda siiski vaid hambaarsti soovitusel.

Regulaarsed hambaarsti visiidid on olulised, sest parodontiit ja selle progresseerumine võivad endast väga vähe märke anda. Sellepärast on kinnituskudede tervise uurimine võtmetähtsusega haiguse leidmisel selle varases staadiumis, enne kui koe hävitamine on kaugele arenenud. See on eriti oluline inimestele, kellel on haigust soodustavad riskifaktorid, näiteks suitsetajad ja diabeetikud. Ka ravi läbinud parodontiidihaige vajab regulaarset jälgimist, et vältida haiguse progresseerumist.

Parodontiidi ravi hambaarsti juures 

Enne tegeliku mehaanilise ravi alustamist antakse patsiendile teavet haiguse olemusest ja riskitegurite. Patsiendiga koos vaadatakse üle sobivaimad isiklikud hooldusvahendid ja juhendatakse kasutama õiget puhastustehnikat.

Suitsetamisest loobumine on suitsetavate parodontiidi haigete ravi oluline osa. Patsiendi pühendumus hoolikale enesehooldusele ja suitsetamisest loobumisele mõjutab oluliselt ravitulemusi ja haiguse prognoosi.

Kõik parodontiiti põdevad patsiendid läbivad põhiravi, mis hõlmab kahjustatud igemetaskute pind-pinna mehaanilist puhastamist, et eemaldada bakteriaalset kattu ja seda säilitavad tegurid, nagu hambakivi. Lisaks võib raske ja kaugele arenenud haiguse korral olla vajalik operatsioon sügavate igemetaskute vähendamiseks.

Parodontiidi ravi on omamoodi igavene, sest peale põhiravi toimub pidev ravitulemuste säilitamise faas, kus vajalike visiitide sageduse määramisel lähtutakse haiguse progresseerumise või taas tekke riskifaktoritest.

Lisaks kõigele suurendab parodontiit südame-veresoonkonna haiguste riski.

Diabeet ja parodontiit on haigused, mis käivad sageli paratamatult käsikäes ning kroonilise igemehaigusega patsiendil on suurem tõenäosus diabeedi tekkeks. Kuna kõrge veresuhkur mõjutab igemete tervist ja soodustab bakterite vohamist, tõstab diabeet kui diagnoos parodontiiti haigestumise riski.

Raskete üldhaiguste (diabeedi, südame-veresoonkonna haiguste) korral tuleb parodontiidi ravile täiendavalt tähelepanu pöörata, kuna esineb suurem risk haiguste tüsistuste tekkeks.

Raviga väheneb kehas üldine põletikuline tase, mõjudes üldtervislikule seisundile positiivselt.

Nii palju ja nii lühidalt siis nendest salakavalatest hambahaigustest, moodsate nimedega gingiviit ja parodontiit. Olge hoolsad ja ennetage igemehaiguseid õige suuhügieeniga ning külastage regulaarselt hambaarsti. Meie reis jätkub ning peatume jälle järgmisel kuul uute teemadega.

Igemepõletik – pea meeles!

  • Igemepõletik tekib siis, kui hamba pinnale koguneb piisavalt hambakattu kuni igemepiirini.
  • Igemepõletiku tavaline sümptom on hammaste puhastamisel igemete veritsus.
  • Hoolikas ja regulaarne hammaste harjamine ning hambavahede puhastamine ennetavad ja ravivad igemepõletikku.
  • Hambaarsti poole tuleks pöörduda, kui igemepõletiku sümptomid oma hoolduse tulemusena umbes nädala jooksul ei leevene.

Ravimata igemepõletik võib muutuda parodontiidiks, mis nõrgendab hammaste kinnitumist.

Parodontiit – pea meele!

  • Pikaajalise igemepõletiku tagajärjel areneb välja hamba kinnituskoe haigus, parodontiit.
  • Suitsetamine ja diabeet on parodontiidi olulised riskitegurid.
  • Parodontiidi sümptomid võivad olla märkamatud. Võimalikud sümptomid on halb maitse või lõhn suus, igemete veritsemine või hammaste suurenenud liikuvus.
  • Parodontiidist põhjustatud lokaalset koekahjustust hambumuses saab tuvastada igemetasku mõõtmise abil hambaarsti visiidil.
  • Ravis on olulised suutervise enesehooldus, suitsetamisest loobumine ja elementaarne ravi hambaarsti juures. Kaugele arenenud parodontiiti ravitakse vajadusel kirurgiliste vahenditega ja antimikroobsete ravimitega.
  • Parodontiidi all kannataval inimesel on oluline hoolitseda oma hammaste eest ja külastada regulaarselt hambaarsti järel visiitidel.

Täname südamest kõiki luulevõistlusel „Õnnelik suu“ osalenuid!

Kuna saabunud luuletused olid igaüks eri moel nii vahvad, ei suutnud meie žürii üht ja ainsat võitjat välja valida. Niisiis andsime taas sõna fortuunale ning auhinna võitjaks osutus Riina-Renate Int, kelle luuletust ka allpool näete. Järgnevate suutervise rubriigi artiklite juures jagama teiega aga teistegi osalenute loomingut.

„Õnnelik suu“

Oh kuis olen õnnelik,

käes on lausa õnnetipp.

Titel suus on valge hammas,

justkui väike valge lammas.

Kohe ilmub teine veel,

alles algus sellel teel.

Varsti suus on palju lambaid.

Andke andeks – ikka hambaid!

Riina-Renate Int

Sudoku

Sudoku lahenduse saatjate vahel loosime taaskord välja auhinna. Selleks saatke meile kas foto lahendatud sudokust või kirjutage välja kõige ülemise rea numbrid. Ootame teie lahendusi meiliaadressile liisi.kanna@kuulutaja.ee, Kuulutaja messengeri või posti teel Kuulutaja nimele aadressile Tobia küla, Rakvere vald, Lääne-Virumaa, 44416.

Sudoku koostas Henri Schmidt.

Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga