Üleilmne raamatu ja roosi päev
|23. aprillil tähistatakse rahvusvahelist raamatu ja autoriõiguste päeva, mida Eestis tavatsetakse nimetada üleilmseks raamatu ja roosi päevaks. Kõik, kes sel päeval mõnd raamatupoodi külastavad ja müüjale roosiõie ulatavad, saavad kingituseks raamatu.
Ülle Kask
Raamatupäeva idee autor oli Valencia kirjanik ja kirjastaja Vicente Clavel Andres, kes tuli omapärasele mõttele suurendada selle päeva abil raamatumüüki, süvendada inimeste lugemisharjumust ja parandada kirjanduse tundmist.
1930. aastal sai raamatupäevaks 23. aprill, mis on 1436. aastast olnud Kataloonia Püha Jüri päev ja ühtlasi roosipäev, mil armsamad kinke vahetavad. Kaitespühaku päeva hakati tähistama raamatu ja roosi päevana, mil mees kingib naisele roosi ja naine mehele raamatu.
Kingi roos ja sulle kingitakse raamat
Rakvere Kroonikeskuse Apollo raamatupoe juhataja Aino Rohtmets rääkis, et Eestis tähistatakse raamatu ja roosi päeva alates 1998. aastast. Rohtmets meenutas, et tollal töötas ta Varraku raamatupoes ja Tallinnast saadeti neile suur kogus roose. „Pood oli roosidega kaunistatud ja lillelõhna täis,“ ütles Rohtmets ja lisas, et ka siis kingiti inimestele raamatuid.
Rohtmetsa sõnul saadetakse raamatu ja roosi päevaks Tallinna kesklaost Rakverre kenake hulk raamatuid, et külastaja, kes müüjale roosi ulatab, saaks ise kinki valida. „Alati on kirjandusteoseid igale maitsele, mille hulgast leiaks nii laps, mees kui ka naine meeldiva lugemisvara,“ ütles Rohtmets.
Möödunud aastal oli kinkeraamatute hulgas näiteks Vello Lääne koostatud mahukas teatmeteos „Kes on kes? Kes on kus? Kaugete maade eestlased. Lühielulood“ ja Contra luuletused.
„Ka tänavu on üllatusi oodata,“ ütles Apollo poe juhataja. „Kuna meil on ketipood, siis igas Apollo poes on ühesugused raamatud, ei ole nii, et Tallinnas paremad kui Tartus või Rakveres,“ ütles Aino Rohtmets, kes on raamatute müügiga tegelenud 20 aastat.
Päev elavdab huvi
Suurimal raamatu- ja meelelahutuskaupluste ketil Apollo on 14 poodi üle Eesti. Nende raamatupoed asuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Rakveres.
Raamatu ja autoriõiguste päeva eesmärk on suurendada lugemishuvi, laiendada kirjastustegevust, tõhustada intellektuaalomandi kaitset ja tunnustada kirjanikke. Sel päeval loetakse ette raamatuid, toimuvad raamatulaadad ja -näitused, müüakse soodushinnaga roose, antakse üle kirjandusauhindu ja kohtutakse kirjanikega.
23. APRILL
Kirjandusajaloo seisukohast on 23. aprillil oluline tähendus. Sel kuupäeval on sündinud William Shakespeare (1564) ja ka tema surmapäev langeb samale päevale (1616). Halldór Kiljan Laxness (1902), Maurice Druon (1918) ja Manuel Meija Vallejo (1923) on sündinud samuti 23. aprillil. Sellel kuupäeval surid Miguel de Cervantes (1616), William Wordsworth (1850) ja Josep Pla (1981).
2001. aastal tekkis idee valida igal aastal 23. aprillil üleilmne raamatupealinn. Raamatupealinna tiitli lõi UNESCO 2011. aastal ja esimene pealinn oli Madrid.
2014. aastal oli raamatupealinn Port Harcourt Nigeerias, kes annab raamatu ja roosi päeval 23. aprillil 2015 tiitli üle Lõuna-Korea linnale Incheon.
Pealinna valivad välja Rahvusvaheline Kirjastajate Liit, Rahvusvaheline Raamatukoguühingute- ja asutuste Liit ning Rahvusvaheline Raamatumüüjate Liit.
Rakvere Apollo raamatupoe juhataja Aino Rohtmets. Foto: Ülle Kask