Uued volikogud peavad avaistungeid
|
Sellel nädalal on mitmete Lääne-Virumaa omavalitsuste uute volikogude koosseisud pidanud oma esimese istungi, kus päevakorrapunktideks volikogu esimehe ja aseesimehe valimine ning seni ametis olnud vallavalitsuse lahkumispalve ärakuulamine.
Liisi Kanna
Pärast valimistulemuste selgumist on omavalitsustes töised ja mõnevõrra segased ajad – lepitakse kokku koalitsioone, valitakse volikogude esimehi ja moodustatakse valitsusi. Lääne-Virumaal on praeguseks viies omavalitsuses esimene volikogu istung toimunud.
Avaistungi esimeseks punktiks on uue volikoguesimehe valimine – iga volinik annab hääle ja enamuse saanud kandidaat võidab. Seda protseduuri viib läbi valimiskomisjoni esindaja. Kadrina valimiskomisjoni tööd juhtinud vallasekretär Marika Mardõkainen selgitas, et kui esimesel korral esimeest valitud ei saada, siis toimub hääletus enim hääli kogunud kandidaatide vahel. Kui ka siis ei õnnestu, toimuvad uued valimised. „Kui volikogu kahe kuu jooksul alates esimesest istungist esimeest valida ei suuda, siis sedastatakse, et volikogu on teovõimetu ja kutsutakse asendusliikmed,“ märkis ta.
Lääne-Virumaal seni toimunud volikogudes on otsus siiski esimesel istungil langetatud. Kadrina vallas toimus avaistung kolmapäeva õhtul ning esimeheks valiti valimisliidu Terve Vald liige Madis Viise, kes kogus 13 häält. Tema vastaskandidaat Raido Parve valimisliidust Puhas Kadrina sai viis häält.
Kui maakonna teistes omavalitsustes on seni volikogu juhi toolile valitud inimesi, kes varem omavalitsuse tööga mingil moel kokku puutunud, siis Madis Viise on selles süsteemis uus inimene. Viise on seni töötanud eraettevõtetes ning avaldas lootust, et talle antakse aega atra seada. „Omavalitsus töötab teistel printsiipidel kui erafirma. Pean hakkama aru saama, kuidas asjad siin täpselt toimivad. Mõtteid on palju, aga pean vaatama, mil viisil nende teostamine võimalikuks osutub.“
Valituks kuulutamise järel kutsus Viise volinikke üles koostööle. „Loodan, et iga volikogu liige siit uksest sisse astudes unustab oma ambitsioonid ja antipaatiad ning saame konstruktiivselt koostööd teha.“
Kadrina volikogu aseesimeheks sai ainsana IRLi nimekirjast volikogusse pääsenud Üllar Saaremäe, kelle vastaskandidaadiks oli samuti Raido Parve. Ka hääled jagunesid esimese hääletusega ühtmoodi – 13/5.
Kolmapäeval toimusid volikogud ka Tapa vallas, Rakvere vallas ja Rakvere linnas. Kahes viimases valiti esimeheks seni omavalitsuse juhi ametis olnud mehed. Rakvere linnavolikogu esimeheks sai, nagu eeldatud, Mihkel Juhkami IRList, kelle poolt hääletasid kõik kohalviibinud volinikud. Aseesimehe koht jäi ka seni samades ülesannetes olnud reformierakondlasele Aleksandr Holstile, kellele anti 14 häält. Teiseks kandidaadiks olnud Anti Poolamets EKREst kogus 4 voliniku toetuse.
Rakvere ja Sõmeru ühinemisel moodustunud Rakvere vallas hakkab volikogu juhi toolil istuma samuti üksmeelselt valitud senine Sõmeru vallavanem Peep Vassiljev valimisliidust Üheskoos. Aseesimeheks valiti IRLi nimekirjas kandideerinud EKRE liige Ain Altermann.
Tamsalu ja Tapa ühinemisel tekkinud Tapa valla volikogu esimeheks sai Toomas Uudeberg valimisliidust Valgejõgi. Ta sai 12 häält, vastaskandidaadi keskerakondlasest Maksim Butšenkovi 9 vastu. Aseesimeheks valiti senine volikogu esimees Reigo Tamm, kes sai 19 häält.
Eile peeti avaistung ka Kunda linnast, Viru-Nigula vallast ja Aseri vallast moodustunud Viru-Nigula vallas, kuid artikli koostamise ajaks ei olnud tulemused veel selgunud. Viru-Nigula valla juures tasub ära märkida huvitav nüanss – nimelt, seal moodustati koalitsioon kõigi volikogu liikmete vahel.
Kadrina volikogu esimeheks valiti Madis Viise valimisliidust Terve Vald (keskel). Foto: Rein Sikk / Kadrina vallaveeb