Vabalava abil tuntuks

vabalava

Kevade saabudes teevad muusikalembesed noored esinemisplaane. Kus ja kellega üles astuda? Kuidas välja paista? Üks hea võimalus on kindlasti vabalava.

Tiia Paist

Läbi aegade on kogunenud ühte punti noored, kes alustanud pilliõpinguid või on niisama muusikahuvilised. Mõni tüdruk on olnud lihtsalt ilus. Ja kui ta veel laulda ka oskab, ongi hea algus tehtud.

Nii tekib noortebänd. Kes ühe-kahekesi mängides, kes lausa suure kambas. Eestis korraldatakse õige mitmeid noortele bändidele suunatud festivale ning konkursse. Kõik nad tahavad kuhugi jõuda. Soovides, et neid märgatakse, et kuskilt hakkaks tekkima „turg“ , mis ka väikese taskuraha annaks.

Tänavamuusik – hea kogemus

Tänavamuusik tasub olla igal noorel muusikul. See on võimalus minna inimestele korda nii, et nad on valmis selle eest maksma. Eestis on võimalik tänavamuusikuna mängida õige mitmes turistirohkes linnas. Tuleb leida lihtsalt sobiv tänavaots, mis paistab silma arvukate tänavakohvikute poolest. Seal on inimestel aega. Istuvad, kuulavad, naudivad, hindavad.

Enne instrumendiga tänavale istumist on mõistlik siiski uurida, kuidas on kohalikus omavalitsuses kord. Valdavalt on selleks tarvis taotleda avaliku ürituse korraldamise luba, aga seda on võimalik juba eelnevalt e-teenusena korda ajada. Mõnes omavalitsustes tuleb selle eest ka veidi kukrut kergendada ning maksta väike lunaraha.

Laat ja festival kui kontserdipaik

Üheks toredaks võimaluseks on kindlasti ka laadad ja folgiüritused. Korraldajad on meeleolu tekitamiseks valmis toredaid muusikuid kahel käel vastu võtma.

Et laada- või festivaliprogrammi sisse sulada, on mõistlik kellaaegade ja täpse koha osas korraldajaga eelnevalt kokku leppida.

Viru Folgi peakorraldaja Peep Veedla sõnul ootavad nad ka sel aastal tänavamuusikud nii nagu kõikidel eelmistel. Tänavale pääseb ilma käepaelata ning esinemispaik on seal kõigile avatud.

Suured folgipeod on kohad, kus on koos ka väga palju professionaalseid muusikuid. Esineja  omapära märgatakse seal kindlasti ja väga sagedased on korrad, kus saab hoo sisse koosmusitseerimine. Nii levib hea repertuaar ning tekivad uued tutvused.

Vabalava võimalus Rakveres

Meie kliimas aga ainult tänavale loota ei saa. Õnneks on meelelahutuslikud kohad, kus lastakse uusi tulijaid vabalavale. Üks nendest on kontsertpaik 10 Trummi, kus ette registreerides saab omanike sõnul  korraga lavale kolm erinevat koosseisu. Selleks tuleb saata e-kiri aadressile 10trummi@gmail.com.  Noortel on võimalik sinna kaasa kutsuda oma muusikanautlejatest sõbrad ja toetajad.

Rakvere Ametikoolis viimasel kursusel siseviimistlust õppiv Hanna-Liina Lillepalu (fotol) armastab kitarrimängu ja laulmist nii üksi olles kui sõprade seltsis.

„Lähenen asjale loovalt,“ naeris tüdruk. „Seltskonnas võtan üles neid viise, mis on kõigile tuttavad ja millele kõik saavad mõnusalt kaasa joriseda. Kui koolis aktustel või mõnel muul üritusel on vaja esineda, siis mõtlen teema enda jaoks korralikult läbi ning teen isegi proovi. Suurematest koosseisudest teen tööd perebändiga ja suvine plaan on koos paari noore muusikuga üks punt kokku panna. Noored muusikud ja vabalava käivad kokku. Kindlasti tahan kogeda tänavamuusiku elu ka väljaspool Eestit.“

Kas Lillepalu oskab välja tuua mõnd lahedat noortebändi Rakveres? „ Rakvere Ametikoolis tegutses veel eelmisel aastal ansambel Teine Amet Peep Pihlaku juhendamisel. Minu enda päevatöö seisneb küll ehitamises, kuid muusikategemine on peaaegu sama tähtsal kohal.“

 

Hanna-Liina Lillepalu esines Rakvere Ametikooli jõululaadal. Foto: Hardi Liuhka