Vabatahtlikud üle Eesti punuvad varjevõrke Ukrainale
|Moekunstnik Anu Lensment on koos sõbra Jaana Ratasega algatanud Eestis kamuflaaž-varjevõrkude talgud Ukraina heaks. Esimesed sada ruutmeetrit võrku saadeti sel nädalal Ukrainasse teele. Talgud üle Eesti jätkuvad, muuhulgas on võimalik varjevõrku punuda ka sel laupäeval Rakveres.
Katrin Uuspõld
Pärnu muuseumis, ERMis, Viimsi vabaõhumuuseumis, telemaja fuajees ja veel mitmetes paikades on võrgud punumiseks raamidele tõmmatud, suurema õhinaga läks võrgupunumine üle Eesti laiali pärast uudisklippe Ringvaates ja Terevisioonis.
„Põhimõtteliselt lähevad varjevõrgud otse rindele,“ rääkis Anu Lensment. Ta selgitas, et transpordiks kasutatakse kiirabibusse, mis osteti “Slava Ukraini” heategevuskontserdil inimeste annetatud rahade eest.
Oma võtete ja tehnika omandamist alustasid nad lätlaste ja odessalaste videote järgi ning on koondanud kogu info ja nõuanded Facebookigruppi „AITAN KAITSTA – teeme koos varjevõrke!“.
Jaana Ratas rääkis, et sõjas peetakse käsitöövõrke isegi paremaks kui tööstuslikke, sest need on kirjumad, faktuursed ja rohkem päris looduse moodi. „Kamuflaaži mõte on lamedaid pindu võimalikult väikesteks tükkideks murda. Üks käsiraamat soovitas, et pange sõrmed ruuduks ja rohu peale, siis te näete, mitu protsenti on seal rohelist ja mitu pruuni. Nii suurendasime pruuni osakaalu oma rohelistes võrkudes,“ rääkis Ratas.
Ukrainlaste soovil on praegu tehtud just porise kevade toonides varjevõrke. „Me oleme loomingulised inimesed, algul mõtlesime, et teeks ikka natuke kevadrohelist kaselehevärvi sisse, aga saime aru, et tulemus peab olema ikkagi universaalne, need ei lähe mingisse ilusasse kohta, ikka porisele kaevikuservale. Aga me ei välista, et teeme ka linnakeskkonda sobivaid toone,“ rääkis Anu Lensment.
Jaana Ratas on käinud Haapsalus, Viljandis ja Pärnus varjevõrgu töötubades võtteid õpetamas, kuid eestvedajate soov on, et talgud leviksid ise edasi: kui keegi on saanud võtted kätte, õpetab neid teistele.
Ratas rääkis, et Ukraina Kultuurikeskuse kaudu saadi kokku ka ukraina naistega. „Algul nad istusid, nutsid. Näitasin neile ukrainakeelset Youtube´i videot sellest, kuidas kamuflaaži-võrke punutakse. Alguses võtsid nad käärid ja hakkasid kangast lõikama, selle käigus nad elavnesid, hakkasid omavahel juttu ajama, meeleolu tõusis. See oli imeline! See on käsitööteraapia: sa saad teha midagi kasulikku ja saad teha midagi oma kätega,“ kirjeldas Jaana Ratas.
Koostööd on tehtud ka Ukraina sõjapõgenikke majutava hotell Dzingliga. „Esimest korda saime kokku eelmisel pühapäeval, sel pühapäeval on nad kutsutud Tallinnas Pikale tänavale, kus käsitööliit korraldab avalikult tänaval samuti varjevõrgu valmistamist, paneme üles punumisraami, see jääb Vene saatkonnale üsna lähedale, Eesti Käsitöö maja ette. Meeleolud on ukrainlastel erinevad, suur mure on, et hotellis olemise aeg lõpeb,“ rääkis Jaana Ratas.
Võrkude tegemist aga jätkatakse. „Ilmselgelt on vaja neid võrke teha varuks. Oleme mõelnud ka sellist plaani, et hakkame tegema nii, et kaks Ukrainasse, üks Eestisse. Sest inimestel on hea tunne, kui saavad lisaks sellele, et kedagi aidata, teha ka midagi enda heaks,“ rääkis Anu Lensment.
Materjali poolest sobib aluspõhjaks kõige paremini vanakooli mõrralina, millele kinnitatakse kaitsevärvides ribasid. Sobilikku materjali on annetanud nii eraisikud, Uuskasutuskeskus kui Kaitseliit.
Võrgu valmistamine on jõukohane igale sõpruskonnale. „Tean, et Kilingi-Nõmme hooldushaiglas lõikavad ka pimedad kliendid kangaribasid, kõiki kaasatakse. Rääkisin ühe koolis töötava inimesega, kel oli mõte punumisraam panna ka kooli üles kasvõi selle tunde pärast, et ka lapsed saaksid olla kaasatud,“ rääkis Lensment „Vanemad prouad saavad teha istudes, ei ole vaja mingeid erioskusi – kõik saavad aidata. Pool sellest tööst on Ukraina heaks, teine pool nende inimeste endi heaks, kes on oma 25 või sada eurot annetanud ja tahavad millegagi veel kaasa aidata. Nendele on see psühholoogiliselt väga toetav ettevõtmine. Kõik, kes on käinud, on palju õnnelikumalt ära läinud, vaatamata sellele, et teema on raske.“
Rakveres on varjevõrgu valmistamise töötuba laupäeval, 2. aprillil kell 10-14 Juhan Kunderi Rahvakooli ja Inglise Aia koostööna Aiakultuurikeskuse saalis (Niine 4). Eestvedaja Maia Simkin rääkis, et materjali on juba varutud, kuid kaasa palutakse võtta käärid.