Väike-Maarjas avati Georg Lurichi ausammas

ML2_0106

 

Eile avati Väike-Maarjas ausammas meie rahvuslikule suurkujule Georg Lurichile – 2,5 m kõrgune pronksi valatud Lurichi skulptuur seisab graniidist maakeral (Ø 180 cm), mis toetub graniitplaatidest maadlusmatile. Sellega jõudis maadluslegend  ja meie rahvusluse üks olulisi alustalasid Georg Lurich sümboolselt tagasi koju – auväärsele kohale oma sünnipaiga südames.

Monumendi aluseks on võetud Amandus  Adamsoni 1903. aastal Lurichist loodud skulptuur „Tšempion”. Ausamba kavandi autor on arhitekt Kuno Raude, modelleerija skulptor Lembit Palm, pronksivalu AS Tormis Disain, kivitööd Kiviraidur OÜ ja Eero Vainikka (Sorvikivi  OY, Soome) ning avaliku ruumi eskiislahenduse töötas välja Kamp Arhitektid OÜ.

Kuju avamisel esinesid kultuuriminister Indrek Saar ja Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla. Ausambalt eemaldasid katte olümpiavõitjad Jaan Talts ja Jaak Uudmäe.  

Avamisel küsis spordireporter Tarmo Tiisler noore ja eduka kümneaastase Väike-Maarja  maadluspoisi Virgo Raja käest, et kui tema oleks Lurich, siis mida ta Eesti rahvale ütleks?

Virgo vastas selle peale varmalt: „Ma arvan, et Lurich ütleks, et kui juba mina suutsin, siis suudate teie ka!“

„Väärikas monument meie rahvuslikule suurkujule valmis väga paljude osapoolte ühise koostöö tulemusena. Aitäh kõigile, kes ausamba püstitamise korraldamisele kaasa aitasid! Georg Lurichi monument – Eesti Spordi Kuju – on meie, eestlaste, ühine kingitus Eestile 100. sünnipäeva aastal. See on meie rahva lugu,“ ütles vallavanem Indrek Kesküla.

Pärast ausamba avamist suunduti Väike-Maarja keeletammikusse, kuhu lisandus kaks tammepuud. Spordisangarid istutasid hea kõnemehe ja keelekasutaja Georg Lurichi tamme ning oma nimipuu istutas F. J. Wiedemanni keeleauhinna tänavune laureaat Reet Kasik.

Päev jätkus Väike-Maarja seltsimajas kolmepäevase rahvusvahelise konverentsi „Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III“ avapäeva ettekannetega. Kohtusid nii vägi kui vaim – Lurich ja Wiedemann. Lurichi teemal rääkisid kunagine kange spordimees, spordiajakirjanik ja esindusliku raamatu „Lurich“ autor Paavo Kivine ning Lurichi fondi halduskogu liige Raul Rebane. Keelekonverentsi avapäeva ettekanded pidasid F. J. Wiedemanni keeleauhinna laureaat Reet Kasik ja Emili kooli direktor Indrek Lillemägi.

Konverents „Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III“ jätkub 23. ja 24. aprillil Rakvere reaalgümnaasiumis.

Foto: Martin Lätt