Vaikne torm telejaamas
|Kõrgetasemelises draamas „Pommuudis“ süüdistavad firma naistöötajad ülemust seksuaalses ahistamises. Film põhineb tõsielusündmustel.
Tõnu Lilleorg
Filmi tegevus toimub paari nädala jooksul 2016. aasta suvel, mil kogub hoogu USA presidendivalimiste kampaania. Mõjuka telejaama Fox News uudisteankur Megyn Kelly (mängib Charlize Theron) pärib valimisdebatis teravalt kandidaat Donald Trumpilt tema suhtumise kohta naistesse, mille kohta on ilmunud avalikkuse ette vastakat infot. Muide, osad kaadrid selles stseenis on dokumentaalsed. Saatejuhi ja kandidaadi vahel tekib konflikt ning Megyn märkab kohkumusega, et tema bossid ei astu tema kaitseks välja.
Põhjus selleks on lihtne – Foxi vaatajatele presidendikandidaat meeldib ja vaadatavuse huvides eelistavad telejaama juhid jääda tagaplaanile. Selline asjade käik muidugi morjendab Megynit ja ta jääb äraootavale positsioonile. Tähelepanelikud vaatlejad näevad olukorras, kus telejaam ei kaitse oma ajakirjanikku, teatavat ebakõla.
Samal ajal tegutseb telejaama peaprodutsent Roger Ailes (John Lithgow) oma sissetöötatud rajal. Mees usub, et telepublikul peab olema kogu aeg midagi ekraanilt vaadata. Tema veendumuse järgi mõjuvad vaatajatele magnetina miniseelikutes naissaatejuhtide jalad, mida ta käsib pidevalt kaadris hoida.
Samas on fookus jalgadele telejaama soolises atmosfääris vaid välimine kiht. Aegamööda ilmneb, et Ailesi käekirja juurde kuuluvad ka märksa otsesemad soovid naistöötajatele, kellele vastutasuks pakub ta kohta ekraanil. Gretchen Carlson (Nicole Kidman) keeldus omal ajal bossi soove rahuldamast ja langes seetõttu saatejuhtide hierarhia lõppu. Noor töötaja Kayla (Margot Robbie) satub peaprodutsendi uueks huviobjektiks.
Ja korraga saabub pommuudis, et vallandatud Gretchen on esitanud peatoimetaja vastu hagi seksuaalses ahistamises. Kogu telejaam lööb kihama. Olukorda ei tee lihtsamaks ka üks USA firmakultuuri juurde käiv põhimõte. Nimelt usutakse, et on väga mage kaevata oma bossi peale, inimese peale, kes on su tööle võtnud ja võimaluse andnud.
Filmis näeb väga tähelepanuväärseid näitlejatöid, millest kaks on saanud Oscari nominatsiooni. Nimelt võivad rolli eest „Pommuudises“ saada kuldmehikese parima naisnäitleja kategoorias alati sarmikas Charlize Theron ja naiskõrvalosa kategoorias võrratu Margot Robbie. Selgus saabub juba paari nädala pärast, kui Oscari gala aset leiab.
Esile peab tõstma ka John Lithgow` rolli, kes sai tuntuks 90-ndate teleseriaalis „Kolmas kivi päikesest“. Muidu sportlikus vormis näitleja on grimmi ja eriliste rasvapatjade abil tehtud väga paksuks meheks. Tegelases näeb kõhedat segu tema enda sisemisest ebakindlusest, suurepärasest telealasest vaistust ja väändunud moraalsest palgest.
Laiemalt esitab film küsimuse, kas ja kuidas inimeste sisemine tundlikkus ja sisemine tõde peaksid saama väljenduda.
Teleajakirjanikud liftis, vasakult Charlize Theron, Nicole Kidman ja Margot Robbie. Foto: kaader filmist.