Valitsus jätkab koos Eesti Energiaga maaelu väljasuretamist

Kotka_2013

Vaid loetud nädalad on möödunud, kui Reformierakond, sotsiaaldemokraadid ja IRL omavahelise koalitsioonilepingu allkirjastasid. Selle dokumendi kohaselt lubas loodud valitsusliit pöörata erilist tähelepanu just maaelule eesmärgiga, et maal ikka elu ja töökohad säiliksid. Tänaseks oleme aru saanud, et need olid tühjad sõnad valgel paberil, mis teatavasti pidavat kõike kannatama.

Seekord ei ma peatuks maarahvast kahjustaval kütuseaktsiisitõusul, vaid sellel, et nüüd on välja tuldud kahetsusväärse plaaniga, mille kohaselt suletakse 1. augustiks Eesti Energia esindus näiteks Rakveres, aga ka teised teeninduspunktid üle Eesti.

Sellise maaeluvaenuliku sammu tõttu jääksid töötuks 21 inimest. Suuremas linnas ei ole see number märkimisväärne, aga maapiirkondades on iga töökoht arvel. Kõige muret tekitavam siinjuures on aga viimaste aastate suundumus, et riik ja tema ettevõtted ning organisatsioonid liiguvad maapiirkondadest välja, aidates niiviisi kaasa ääremaastumisele ja maaelu hääbumisele.

On arusaamatu, miks riik kui omanik vaatab jõuetult pealt, kuidas Eesti Energia oma esindusi sulgeb ja muudab seeläbi inimeste elu maal taas keerulisemaks. Meie ühiskonnas on inimesi, eelkõige vanemaealisi, kes ei suuda kõiki vajalikke toiminguid sooritada läbi e-kanalite (interneti) ja mobiilirakenduste. Vägisi jääb kurvaks tegev mulje, et Reformierakonna valitsus ei salli eakamat ja maal elavat rahvast.

Nii mulle kui ka paljudele teistele Eestimaa elanikele jääb mõistetamatuks, kuidas Eesti Energia suudab ja söandab oma juhtidele maksta kõrget palka ja lubada kalleid autosid, kuid eesti rahva heaolu eest ei taheta seista. Mäletame ju, kuidas Eesti Energia pikaajaline juht Sandor Liive on pärast Eesti Energia kohalt lahkumist saanud igakuiselt kogunisti 12 000 eurot palka ja seda lausa 15 kuud järjest!

Tegu on ettevõttega, mille omanikuks on riik, see tähendab kogu eesti rahvas. Eesti Energia nõukogu liikmeteks on aga Reformierakonna, IRLi ja sotsiaaldemokraatide esindajad, kes on sinna pandud justkui meie, see tähendab eesti rahva huvide eest seisma. Tegelikkuses paistab, et riiklik energiaettevõte ajab koostöös valitsusparteidega oma rahvalt kümne naha koormise alatut poliitikat.

Eesti regionaalpoliitikat arvestades oleks äärmiselt oluline, et asutused, ettevõtted ja töökohad ei koonduks ainult Tallinnasse, Tartusse ja teistesse suurematesse linnadesse. Eesti Energia kui riigile kuuluv ettevõte peaks  olema esirinnas eespool mainitud põhimõtte kandjate seas ja olema eeskujuks kõigile teistele firmadele Eestimaal.

Kuna Eesti Energia tänane poliitika on järjekordne samm maaelu ääremaastumise ja väljasuretamise suunas, siis pöörasid Riigikogu keskerakondlased sellele kõrgendatud  tähelepanu ja esitasid IRLi kuuluvale rahandusministrile vastavasisulise arupärimise.

Siret Kotka

Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees,

Keskerakond