Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi Rakvere labor jätkab tegevust

veterinaar

Lääne-Viru maavalitsuses toimunud maavanema, seotud ametkondade ning kohalike toidukäitlemisettevõtete esindajate kohtumisel otsustati, et alates juunist jätkab Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi Rakvere labor tegevust optimeeritud kujul. Laboris jätkatakse toidu, sööda ja vee mikrobioloogiliste analüüside ning bakter- ja parasiithaiguste tekitajate proovide uurimist.

Katrin Kivi

Oluline töövõit

„Jõudsime kohalike ettevõtjatega toimunud arutelude tulemusel kõiki osalisi rahuldanud lahendini s.t Rakvere labor jätkab tööd senisest tõhusamalt,“ ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai. „Kuna töö maht laboris on viimastel aastatel oluliselt vähenenud, siis korraldame labori töö ümber nii, et kohalike ettevõtjate jaoks olulised teenused jääksid Rakverre alles, kuid samas oleks tagatud olemasolevate ressursside võimalikult efektiivne kasutamine.“

„Tabelarvutus võib näidata ühesugust tulemust, kuid valdkonda ei saa juhtida pelgalt majandusliku kasu pinnalt,“ leidis kohtumisel Lääne-Viru Maavanem Marko Torm. „Riik peab hea seisma selle eest, et ettevõtlus saaks areneda ja tootjad nende jaoks vajalikku teenust kõige mõistlikumal moel. Avalik sektor kipub olema suundade muutmisel pigem aeglane, kuid sel korral saime piirkonna jaoks olulise töövõidu väga kiiresti.“

Ka suurettevõtja Oleg Grossi arvates on hea uudis, et riik leidis võimaluse labori kulusid optimeerida ja edaspidi saab proove Rakveres anda. „OG Elektra annab üle 2000 proovi aastas ja oleks mõeldamatu olnud neid näiteks cargobussiga laborisse saata,“ kommenteeris ta. „On kiiduväärt, et riik oma ametkondade tegevuskulusid korrigeerib. Eraettevõtja peab alati oma kulusid hoolega jälgima, nii peab seda ka riik. Siinkohal on riigil veel palju tööd teha.“

 

Kohtumise tulemus

Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi Rakvere osakond jätkab juunist toidu, sööda ja vee mikrobioloogiliste analüüside tegemist, bakter- ja parasitaarhaiguste tekitajate uurimist tootmise esmatasandi proovides ning joogivee tavapaketi analüüside tegemist.

Toidu-, sööda- ja alkoholiproove aga hakatakse vahendama Tartu ja Tallinna laboritesse. Samal ajal lõpetatakse toidu ning reo- ja heitvee keemiliste analüüside tegemine.

Piirkonna ettevõtjate jaoks vajalikke veeuuringuid teostab Veterinaar- ja Toidulaboratooriumiga sõlmitud koostööleppe alusel edaspidi OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskuse Jõhvis asuv labor. Samuti lõpetatakse Rakvere laboratooriumis riikliku järelevalve käigus võetavate toiduproovide mikrobioloogiliste analüüside tegemine.

Optimeeriti kulusid

„Rahalisi ressursse kompromisslahenduse käigus ei vabane,“ ütles kohtumisel Heli Reinet, kes on Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi direktori asetäitja toiduohutuse alal. „Lihtsalt optimeerime tegevuskulusid ja hoiame kokku suuremate investeeringute arvelt,“ selgitas Reinet.

Reinet kinnitas, et klientide jaoks hinnakiri ei muutu. Küll aga muutuvad proovide vastuvõtmise ajad. Alates juunist on labor avatud esmaspäevast neljapäevani kell 8 -14 ja reede kell 8 -12.

Ametkond on avalikult välja öeldud, et majandus- ja halduskulude optimeerimiseks jääb senise üheksa inimese asemel tööle 4 ning labori tegevus koondatakse esimesele korrusele. Kasutatav pind on sisuliselt viis korda väiksem kui enne.

Lääne-Viru maavanem Marko Torm (vasakul) arutlemas Maaeluministeeriumi esindajatega Rakvere labori tuleviku üle. Fofo: Kristel Kitsing