Vinni Tehnikapäev tõi taaskord midagi uut
|Juba aastaid on Vinnis igal aastal korraldatud noortele tehnikahuvilistele ettevõtmisi, mis koondunud nimetuse alla Vinni Tehnikapäev. Tänavune aasta on olnud eriti produktiivne – kevadisele lisandus nüüd isadepäeva künnisel veel teinegi, sügisene tehnikapäev. Veidi müstilise daatumiga – 11.11 kell 11.11 – algas Vinni-Pajusti Gümnaasiumis kaks võistlust.
Seidi Lamus-Tšistotin
Juba neljandat korda võistlesid Vinnis robootikud. Vinni Puhhi Robootikavõistlus Vinni IV Espitsjoon tõi seekord gümnaasiumi aulasse võistlema kaheksa tiimi kuuest erinevast koolist (Tartu Kesklinna Kool, Tartu Herbert Masingu Kool, Rakke Kool, Väike-Maarja Gümnaasium, Tamsalu Gümnaasium ja Vinni-Pajusti Gümnaasium). Võistlejaid oli kokku 18.
Võistluspinget jagus kuni viimase võistkonna viimase katseni, kui Tamsa Juuniorid lükkasid neljandale kohale tartlaste võistkonna Konnajalakreemikoogilabidavarrepikendusjuhe ning eelviimase katsega napsas endale teise koha võistkond Tamsa 1. Neljandat aastat järjest võidutses Tartu tiim This Is Made Of Bricks, eesotsas pikaaegse liidri Liis Rossneriga.
Võistlust kokku võttes ütles Espitsjooni korraldaja, Vinni Roboringi juhendaja Mai Pitsner: „Neli aastat oleme pidanud Vinni Espitsjooni väikese ja sõbraliku võistlusena – sõprade kokkusaamisena. Järgmisel aastal tähistame juubelit ning eesmärk on korraldada robootikavõistlus, mida Vinni vallas varem nähtud ei ole“.
Automudelism
Samal ajal, kui kooli aulas möllasid robootikud, kogunesid keldrikorrusele noored automudelismi huvilised. Algas üle-eestilise noorte automudelismi võistlussarja Indoor Offroad 2017/ 2018 sisehooaja esimene võistlussõit. Tegemist on nn „Juunior-liigaga“, kus võistlejate kriteeriumiks see, et nad on raadio teel juhitavate autode võistukihutamisega tegelenud vähem kui kaks aastat. Võistlejate endi vanus pole üldse määrav, sel mõõduvõtul oli osalejaid vanuses viiest kahekümne viie eluaastani.
Võisteldakse 1/16 ja 1/18 mõõtkavas raadio teel juhitavate neljaveoliste autodega. Sarja eesmärk on populariseerida automudelismi kui atraktiivset huvitegevust ka Eesti noorte seas. Nõuka-ajal olid Eesti mudelistid kuulsad üle kogu suure Nõukogude Liidu, praeguseks on Põhjamaad meist peajagu üle – oleks aeg järelkasvu kasvatada.
Võistlussarja esimesel etapil Vinnis osales 24 noort võistlejat kuuest Eesti mudeliklubist. Paide ANK RC Teamile, kes alaga tegeleb esimest aastat, oli võistlusdebüüt üliedukas – Randolf Alt võitis esikoha. Teiseks jäi sel võistlusel Roberta Jürna Vinni RC klubist (tema osales ka robovõistlusel – kes tahab, see jõuab!). Kolmanda koha sai Sten-Marten Villenthal Haljala klubist. Võistlustel osalesid ka Põlgaste RC, Voore Noored RC ja Tartu klubi.
Korraldajate sõnul võis pealtvaatajate kisa järgi finaalsõidus tunduda küll, et tegemist on mitte noorte hobitegevuse, vaid vähemalt F1 või WRCga. Sama tunnistas ka RCmaailma hing ja ühtlasi kogu selle võistluskarusselli peakohtunik Bruno Vaher, kelle vastupidavus neil võistlustel tõsised tuleristsed sai.
Aga see oli kõigest algus, tõeline võistlushooaeg on alles ees. Järgmine etapp toimub juba eeloleval laupäeval suurel võistlusrajal Väike- Maarja mudelihallis, kus ühe katuse all ja ühisel võistluspäeval kohtuvad nii alustajad kui profid. Lisainfot võistluspäeva kohta leiab www.vmrc.ee.
Droonindus
Igal aastal on Vinni Tehnikapäeval tutvustatud ka mõnd uut tegelusvaldkonda. Kui eelmisel aastal oli selleks automudelism, millest nüüdseks on kasvanud välja uus võistlusformaat, siis sel aastal oli üheks tutvustavaks tegevuseks droonindus.
Et droonilend sugugi imelihtne pole ja nii mõnigi huviline oma tiivikutega sõbrast imekiiresti lahti on saanud, tuleb droonilennundusega tegelemist rohujuuretasandilt õppima asuda. Esimeseks sammuks sel teel on droonisimulaator, kus ehtsa puldiga saab arvutiekraanil drooni juhtida. Erinevalt päriselust saab simulaatoril teha restardi ja otsast alustada, liimipoti juurde ja varuosapoodi pole tarvis tormata.
Vinni-Pajusti Gümnaasiumi 8. klassi õpilased Vadim Baikov ja Raimond Järg otsustasid oma loovtöö siduda just droonide ja Vinni koduvallaga. Nemad olidki juhendamas huvilisi Vinni Tehnikapäeval, et droonisimulaatoriga lendamisest õiget lennutunnet saada.
EV100 kingitus
Ise simulaatoriga lendamise nippe vallates tekkis noormeestel mõte, et neid võiks ka teistele jagada. Vinni Vallavalitsuse poolt EV100 kingitustevooru esitatud ja toetuse saanud projekti „Lennukalt Virumaal – 100 pildiga 1000 km2“ käigus selgitatakse välja koduvalla 100 huvitavamat objekti.
Koostööpartnerite kaasabil viiakse läbi algõpe ja praktikum droonijuhtimises, drooniga filmimises ja hilisemas pildimaterjali töötluses ning montaažis. Järgneb suuremõõtmeliste piltide trükkimine väljanäituste jaoks.
Nii ühendatigi „mitu head, et saaks veelgi parem“ ja nüüd on Vinni vallas Ulvis, Laekveres, Muugas, Tudus ja Viru-Jaagupis kavas läbi viia ka droonisimulaatori algõpe ning praktikumid. Simulaatorid on selle tarbeks hangitud.
Kas ka droonindusest Vinni-mail uus traditsioon kujuneb, veel ei tea, aga kaks ilma kolmandata ju tavaliselt ei jää…
Automudelismi võistluse esikolmik vasakult: Roberta Jürna (II koht), Randolf Alt (I koht) ja Sten-Marten Villenthal (III koht). Foto: Gustav Saar