Viru Folk tutvustab saami kultuuri
|Käsmus toimub nädala pärast seitsmes Viru Folk, mis tänavu keskendub saami muusikale.
Maris Marko
Viru Folk toimub 8.-10. augustil Käsmus, seitsmel erineval laval ja ruumis saab kuulda kontserte, vaadata filme, tantsida ja lustida.
„Viru Folk toob põhjarannikule Käsmu kaptenikülla rohkem saami muusikuid, kui neid kunagi varem Eestis korraga olnud on. Norrast, Rootsist ja Soomest tuleb ühtekokku seitse saami kollektiivi, kellest neli pole varem Eestis käinud. Need kontserdid saavad saami kultuuri huvilistele ja muidugi kõigile eestlastele olema harukordseks võimaluseks kuulata kolme päeva jooksul nii palju eriilmelisi, erinevaid muusikastiile viljelevaid saami muusikuid,“ rääkis festivali peakorraldaja Peep Veedla. „Austust väärib tõsiasi, et olgu stiiliks maailmamuusika või dzhäss, kasvõi hevirokk, saami traditsioonilist joigu on osatud sinna ikka sisse sulatada. Traditsioonid kantakse moevooludega kaasas.“
Saamid Soomest, Rootsist, Norrast
Reedel, 8. augustil alustab saamide etteasteid Soomest Utsjoelt saabuv noor muusik, luuletaja ja keskkonnakaitsja Niillas Holmberg, kelle kontsert koos soomlase Roope Mäenpääga leiab aset Vinteri laval kell 18.30. Kohe pärast avatseremooniat, kell 20 Nicorex Pealaval alustavad Angelit. Kell 23 on aga samale lavale tulemas suurimad saami staarid sellel festivalil – maailma ainus hevijoiki stiili harrastav Intrigue Põhja-Norrast Karasjokist. Intrigue solist Kai Somby on saamide seas väga suur staar. Eestis on tänavu juba oma veerandsajandat juubelit pidav kollektiiv esmakordselt.
Laupäeval kell 14 astub Magnum Metsalaval rahva ette tänavuse Rootsi televisiooni talendisaate võitja, kutseline põdrakarjus, indiaanlasena sündinud noor saam Jon Henrik Fjällgren, kelle hingestatud joigumine on pannud teleekraanide ja Youtube`i vahendusel pisaraid poetama miljonid inimesed. Kohe pärast Jon Henrikut on samal Magnum Metsalaval taas noored saamid, sedapuhku Põhja-Soomest Vuotsost ning nende pehmet rokkmuusikat viljelev kollektiiv kannab nime SomBy. „Saami rahvariietes esinevad säravad noored on võrreldavad meie Zetodega ning tänavu, mil Viru Folk on esimest korda ilma Zetode kontserdita, pakub Eestis esmakordselt esinev SomBy küllap publikule sama suure elamuse, kui oleme harjunud Zetodelt saama,“märkis Veedla.
Laupäeva öösel kell 00.30 on Magnum Metsalava veel kord saamide päralt. „Põhja-Norrast saabuva teeneka kollektiivi Transjoik neli muusikut kasutavad oma inimhäält viisil, mida te kindlasti varem kunagi kuulnud ei ole. Transjoiki muusika on tuletatud vanadest joigudest, mida talletati vahast silindritele. Seega loob Transjoik muusikat, mis on ühtaegu moodne, ajatu ja paljuütlev,“ tutvustas festivali korraldaja.
Pühapäeval kell 17 esineb Nicorex Pealaval saami kaasaegse muusika ühe looja, kuulsaima saami Nils-Aslak Valkeapää ristipoeg Niko Valkeapää.
Lisaks saami muusikale
Lisaks saamidele on tulemas välisesinejaid mujaltki: kitarrivirtuoos Vicki Genfan USA-st, humoorika kavaga naistebänd Iva Nova Venemaalt, ürgne Fejd Rootsist.
Eestimaist muusikat pakub festival samuti ohtralt. Kontserte annavad Dagö, Super Hot Cosmos Blues Band,Tom Valsberg, Vanaviisi, Curly Strings, Sadamasild, Kõrsikud, Henry Laks & Seitsmes Meel, Tuulelõõtsutajad, Silver Sepp, Triinu Taul, Rüüt jpt. Eriprojektidena on toimumas Oorti eestvedamisel Sünteri Sassi mälestuskontsert ning Jaan Sööt 50 gala, kus koos juubilariga musitseerivad Riho Sibul, Bonzo, InBoil, Kate, Jäääär ja Helena Wanje.
Paralleelselt muusikaprogrammiga jookseb kõigil kolmel päeval Käsmu rahvamajas saami filmide programm, näidatakse pilte kaunist Saamimaa loodusest ning põnevaid esitlusi teeb Norra saami kunstnik Hans Ragnar Mathisen. Saamiteemalisi väljapanekuid pakub ka Käsmu Meremuuseum, teravaid teemaarendusi pakub festivali keskkonnaprogramm ning kindlasti ei jää saami teema märkamata Käsmu tänavapildiski.
Maailma parim
Peep Veedla sõnul on seekordse festivali korraldamine kulgenud rahulikult. „Maailma parima festivali korraldamine on üks suur rõõm, naudin neid kõige kibedamaid tööpäevi täiel rinnal. Kui mingi väike murekorts kusagil on, siis teadmisest, et edaspidi pole enam võimalust nii põnevat programmi korraldada, kuna saami teema on minu jaoks kõige lähedasem. Olen praegu ise ka peaaegu saam valmis, nii sisse olen elanud teemasse. Nädal tagasi saabusingi puhkusereisilt Saamimaale Põhja-Norras, muljed sealt on veel värsked. Hinges on täielik rahu ja kui tavaliselt on nädal enne festivali käinud üks suur ajaga võidujooks, siis seekord käivad ettevalmistused rahulikult ja naudinguga,“ rääkis Veedla.
Publikuhuvi festivali vastu on võrreldav varasemate aastatega, Veedla sõnul pole Viru Folgi külastaja kunagi varajane piletiostja olnud. Küll aga on paljud majutuskohad Käsmus juba välja müüdud.
Mõnevõrra on muutunud peamised kontserdipaigad, mõni lava on vahetanud asupaika, mõni nime ja mõni mõlemat, selle tulemusena peaks aga Viru Folk veelgi rohkem merega seotud olema.
Traditsiooniliselt viib Viru Folgile Rakverest tasuta eribuss, mis peolised ka õhtuti tagasi toob. Samuti on bussiühendus parklatega. Küll aga tasub festivalikülastajatel kaasa varuda sularaha kohapeal kulutamiseks, sest pangabussi seekord Käsmus paraku pole.
Selle koha peal tänavu lava ei ole, küll aga on mõni teine lava seekord mere taustal. Foto: Maris Marko