Volikogu lükkas ASi Rakvere Soojus aktsiate müügi kalevi alla

rakvere_soojus

Rakvere linnavolikogu esimees Toomas Varek tegi kolmapäeval toimunud istungil ettepaneku võtta päevakorrast maha ASi Rakvere Soojus aktsiate müüki puudutav keskustelu, millega volikogu ka nõustus. Sellega on nimetatud ettevõtte 51 protsendi aktsiate võõrandamise teema vähemalt mõneks ajaks unustatud ja linn jääb Rakvere Soojuse enamusaktsionäriks edasi.

 

Aivar Ojaperv

 

„Eelnõu esitajana kasutan õigust see tagasi võtta,“ ütles Varek. „Põhjus selles, et me pole saavutanud konsensust.“

 

Parteilisi kokkuleppeid polnud

Rakvere Soojuse aktsiate võimalik võõrandamine küttis volikogus kirgi juba mõnda aega. Jõujooned ei jagunenud mitte koalitsiooni-opositsiooni vahel, vaid nii ühest kui ka teisest leerist oli nii müügi pooldajaid kui ka vastaseid.

Kogenud poliitikuna mõistis Varek, et kui hääletamiseks peaks minema, siis müügi vastaseid on rohkem, ja seepärast pidas ta paremaks teema üldse maha võtta. Näiteks linnavolikogu majanduskomisjon ja spetsiaalselt müügi teemaks loodud erikomisjon oli müügi suhtes eitaval seisukohal; linnavalitsus ei soovinud aga üldse seisukohta võtta.

Samas pooldanuks aga müüki opositsioonis oleva valimisliidu Südameasi esindaja Priit Verlin, kelle hinnangul olnuks see linnale igati kasulik tehing. Koalitsioonis oleva IRLi saadikud olid Kuulutajale teadaolevalt erinevatel seisukohtadel.

Müügile vastu olevad saadikud põhjendasid Kuulutajale oma seisukohta sellega, et energiamajandust puudutavad seaduseelnõud on Riigikogus menetlemisel ja seal võib võrreldes praegusega tulla olulisi muudatusi. Nimelt on lähemas tulevikus kavas lahutada soojatootmine ja n-ö trassimajandus kaheks eraldi üksuseks ning tarbija hakkab nagu elektrigi puhul saama kaks eraldi arvet – ühe sooja, teise selle kohaletoimetamise eest.

„Kui sooja hinna üle säilitab riik oma institutsioonide kaudu kontrolli ka tulevikus, siis n-ö trassitasu üle ilmselt mitte,“ selgitas Keskerakonda kuuluv Urmas Tamm Kuulutajale. „See võib teoreetiliselt tähendada, et katlamaja toodab soojust hinnaga x, aga tarbijani jõuab see juba hinnaga 10x, sest trasside omanik kehtestab hinna, mida tema tahab. Seepärast peaks omavalitsusel säilima kontroll trasside üle.“

„Rakvere Soojus on korralik ja kasumlik ettevõte, miks peaks linn sellise maha müüma?“ lisas ta.

 

Kas proovitakse uuesti?

Mõned müügile vastu olnud saadikud leidsid, et teema päevakorrast mahavõtmine oli vaid osav strateegiline käik. „Ma võin kihla vedada, et peagi kerkib see asi uuesti üles ja linna osalus müüakse ikkagi maha. Ma pole kindel, et see õnnestuks praeguse koosseisuga volikogus, aga küllap siis proovitakse uuesti,“ pakkus üks müügi vastu olnud volikogu liige.