Zāle muusika puudutab südamete sügavamaid tasandeid

ZALE

Nädalavahetusel festivali Darkland Fire 8 põhikontserdil 9.detsembril Rakvere Kultuurikeskuse suures saalis ühe peaesinejana üles astuv Läti kuueliikmeline muusikakollektiiv Zāle on üsna noor bänd, ent on juba suisa kahel korral nomineeritud Läti olulisimale muusikaauhinnale „Kuldne mikrofon“ folkmuusika kategoorias ja korra on nad ka selle pälvinud. Bänd oli lahkelt nõus Kuulutajaga oma lugu jagama ja küsimustele vastama.

Risto Kukk

Mis on teie enda arvates Zāle muusika kiire edu valem ja põhjus?

Usume, et edu põhjuseks on hingestatus, mis avaldub kõigis meie lugudes. Neid kuulates saavad inimesed puudutatud nende südamete sügavamal tasandil. Ja veel, me kasutame palju erinevaid instrumente ning meil on kolm suurepärast lauljat – igaüks neist esindab unikaalset hääletämbrit.

Vaatamata kommertsedule esinete te sageli alternatiivmuusika festivalidel. Kuidas te ise määratlete oma muusikat ja fänne?

Meie muusika sobitub lihtsasti tumefolgi žanrisse, kuid peame mainima, et see on märksa mitmekülgsem. Tihtilugu esitame ballaade, keskajahõngulisi ja isegi idamaiseid lugusid. Samuti on laialdane valik romantilisi muusikapalu ning kaemuslikke teoseid.

Rääkides meie fännidest – nad on olnud, on ja loodetavasti jäävad briljantseteks.

Millised teie lugudest on bändi enda jaoks kõige tähenduslikumad?

Meile meeldivad „Rozā pļavas“ (Pink Meadows), „Tumšā upe“ (The Dark River), „Flames“ ja mitmed-mitmed teised. Kui nüüd tõsiselt rääkida, siis on väga raske eelistada mõnd lugu teisele, sest iga lugu on vaid sellele omase iseloomuga ja kannab endaga teatud aroome ning emotsioone. Me armastame neid kõiki.

Millised on teie tulevikuplaanid seoses Zālega?

Me töötame pidevalt uute ideedega: lood, videod, kontserdid. Nii et loovus ei peatu kunagi.

Millisena näete tumefolgi kui žanri tulevikku ja arenguid?

Me usume, et see areneb ja muutub järjest mitmekülgsemaks ja laiemalt tuntuks. Näeme festivalidel, nagu näiteks Castlefest, et igal aastal tõuseb esile mõni andekas ja omanäoline uustulnuk.

Mida te veel teete lisaks bändiga toimetamisele?

Peale bändi tegemise on enamikul meist päevatöö. Mõni meist on ajakirjanik, psühhoterapeut, tõlkija või töötab arhitektuuri vallas ja nii edasi.

Te esinete laupäeval Rakveres festivalil Darkland Fire 8, kus seekord astub üles lisaks teile veel kolm välismaist bändi ja viis eesti muusikakollektiivi. Festival on osa EV 100 pidustustest. Kui palju te üldse teate eesti muusikast ja bändidest?

Me teame mõningaid bände, Metsatölli näiteks.

Kas teile meeldib Arvo Pärt ja kas teate tema seost Rakverega?

Meile ta meeldib! Aga me ei teadnudki, et ta on Rakverega seotud.

Kas esinete Eestis esmakordselt? Mida võib festivali publik oodata teie kui ühe peaesineja ülesastumisest?

Jah, see on meie esimene kontsert Eestis. Kuulajad võivad oodata meilt head saundi ja kuhjaga energiat.

Millised on teie ootused Rakvere publikule?

Loodame, et publik naudib meie muusikat ja meie kontsert on nende jaoks justkui ilus talvine muinaslugu.

Zāle esinemas. Foto: Roberts Vidzidskis